کاهش ۶ درصدی صادرات محصولات لبنی در سال ۹۴

لبنیات

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران با بیان این که ۸۵ درصد لبنیات ایران به افغانستان و عراق صادر می‌شود، گفت صادرات این محصولات پارسال ۶ درصد کاهش داشته است.
کاوه زرگران در مورد آخرین وضعیت صادرات محصولات لبنی که گفته می‌شود، با کاهش قیمت جهانی شیر با مشکل مواجه شده است،‌ اظهار داشت:‌ ۸۵ درصد صادرات محصولات غذایی کشور ما به سه کشور عراق،‌ افغانستان و پاکستان صادر می‌شود و به ویژه در حوزه لبنیات عراق و افغانستان بیشترین بازار صادراتی ما هستند.

وی به این نکته اشاره کرد که آسیب‌پذیری صادرات در این حوزه بسیار بالاست، تا حدی که با یک بخشنامه کوچک و تغییر در سیاست‌ها بخش زیادی از صادرات این حوزه از بین می‌رود.

زرگران گفت: قیمت شیر خام در دنیا بسیار کمتر از هزینه تمام شده این محصول در داخل کشور است و صنایع لبنی ما به همین منظور در زمینه قیمت تمام شده بالا که ناشی از قیمت شیر خام است، بسیار مشکل دارند، تا بتوانند بازار صادراتی خود را حظ کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران به این نکته اشاره کرد که قانونی در کشور به نام عبور موقت وجود دارد که برای آنکه صادرکنندگان بتوانند با رقبای خارجی خود رقابت کنند، برای محصول صادراتی ماده اولیه شیر خشک را وارد کرده تا محصول صادراتی قیمت پایین‌تری داشته باشد.

به گفته زرگران تفاوت ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت تمام شده محصولات لبنی ایرانی با سایر کشورها سبب می‌شود که بازار صادراتی از بین برود.

وی با بیان اینکه دولت در سال ۹۴ برای حمایت از تولید داخل اجازه ورود موقت شیر خشک را نداده و همین امر سبب شد، تا شاهد کاهش صادرات محصولات لبنی باشیم،‌ افزود: اگر نمودار ۱۰ ساله صادراتی محصولات لبنی را بررسی کنیم ما ۹ سال متوالی رشد صادراتی در این زمینه داشتیم و سالانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار جهش صادراتی در این حوزه داشتیم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به اینکه حمل و نقل صادراتی چقدر در قیمت مؤثر است،‌گفت: مشوق‌های صارداتی به ویژه در بخش حمل و نقل می‌تواند در قیمت تمام شده مؤثر باشد، اما صادرکنندگان ما از هیچ مشوقی برخوردار نیستند. در حالی که برخی کشورها از جمله ترکیه برای کسب بازار صادراتی از سوی دولت حمل رایگان تا مقصد را به عنوان مشوق دریافت می‌کنند. که سبب کاهش قیمت تمام شده می‌شود./ فارس

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی