در سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” به صنعت و بخش خصوصی اعتماد کنید

صنعت

در شروع مطلب باید گفت: طی سالیان اخیر بحث بر سر اقتصاد مقاومتی بسیار بوده و در سالهایی تاکید مقاوم معظم رهبری بر این موضوع و حمایت از اقتصاد داخلی و بخش خصوصی مطرح بوده است این حمایت‌ها در شعار و قانون هم پیاده سازی خوبی شد، تا جایی که تمام کشور …
در شروع مطلب باید گفت: طی سالیان اخیر بحث بر سر اقتصاد مقاومتی بسیار بوده و در سالهایی تاکید مقاوم معظم رهبری بر این موضوع و حمایت از اقتصاد داخلی و بخش خصوصی مطرح بوده است این حمایت‌ها در شعار و قانون هم پیاده سازی خوبی شد، تا جایی که تمام کشور به مطرح کردن اقتصاد مقاومتی پرداختند و قانون هم بر این حمایت‌ها صراحتا، صحه گذاشت و زیرساختهای قانونی خوبی هم در حمایت از بخش خصوصی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
الف: بر اساس سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی برای رشد و توسعه اقتصادی و اجرای عدالت اجتماعی و فقرزدایی ضرورت دارد که بخش خصوصی فعال شود. به همین منظور اهداف مشخصی در قالب سیاستهای کلی اصل ۴۴ تعریف شد مانند:
۱- تغییر نقش دولت از مالکیت و مدیریت به سیاستگذاری و هدایت
۲- توسعه سرمایه انسانی دانش پایه و متخصص
۳- توانمندسازی بخش خصوصی و تعاونی برای رقابت در بازارهای بین‌المللی
۴- آماده‌سازی بنگاههای داخلی برای مواجه هوشمندانه با قواعد تجارت جهانی
ب: علاوه بر اصل ۴۴، در سیاستهای کلی اقتصاد‌مقاومتی هم به تقویت نقش مردم در اقتصاد و خصوصاً اقتصاد دانش بنیان توجه ویژه شده. دربندهای ۱ و ۲ این سیاست‌ها آمده:
۱- تامین کلیه شرایط برای به حداکثر رساندن مشارکت آهاد جامعه در فعالیتهای اقتصادی
۲- پیشتازی اقتصاد دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه.
ج: علاوه بر این‌ها، در قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، قانون رفع موانع تولید، قانون اصلاح الگوی مصرف، قانون حمایت از صنعت برق و بسیاری قوانین دیگر، اصل بر تقویت بخش خصوصی و حمایت از آن است. مثلاً در ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید که‌‌ همان بند ق تبصره ۲ بودجه ۹۳ ابداعی مجلس است، ۱۰۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اعتبار در نظر گرفته شده. یا در قانون حمایت از ساخت داخل، تمام دستگاه‌های اجرایی موظفند از کالا‌ها و خدمات داخلی استفاده کنند.
و قوانین حمایتی دیگر در کم نمودن موانع تولید، حذف بروکراسی‌های اداری، مبارزه با فساد اداری و اجرایی، نظارت دقیق بر مبارزه با قاچاق کالا و… مطرح شده است.
خصوصی سازی واقعی که در سیاستهای کلی اصل ۴۴ آمده است و دولت می‌بایست نقش مالکیتی خود را به سیاستگذاری و هدایت تغییر دهد از مواردی است که سال‌ها به خصولتی سازی در اجرا تغییر نقش داده است، خصولتی سازی که کمکی به بخش خصوصی نکرده است و اقتصاد داخلی به باروری و حقانیت واقعی خود نرسیده است و همه این‌ها در حالی به دوران پسابرجام منتهی شد که شرط اول برای حضور در بازارهای جهانی و یا حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران، توانمند سازی بخش خصوصی و اقتصاد ملی و غیر دولتی و غیرنفتی است.
این توانمند سازی به دلایل مختلف تا کنون بصورت کامل و صحیح محقق نشده است و اکنون در این عدم بسترسازی صحیح، صحبت از حضور هیات‌های تجاری است که دولت‌هایشان ‌‌نهایت کمک و حمایت‌ها را در تمامی اهداف قانونی به این هیات‌ها برای ورود به بازار ایران انجام می دهند، در صورتیکه بخش خصوصی به باروری واقعی نرسیده است و حمایت‌های دولتی از این فعالان داخلی صورت نگرفته است، این هشدار وجود دارد که حضور هیات‌های تجاری خارجی در ایران ایجاد یک جنگ نابرابر اقتصادی و صنعتی است که دود آن به چشم اقتصاد مقاومتی می‌رود.
امسال سال اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی است پس انتظار واقعی بخش خصوصی از تمامی ارکان نظام، حمایت واقعی و به دور از شعار نسبت به تولید ملی است، تولیدی که اولویت نیازش حذف بروکراسی‌های اداری و موازی کاری نظارتی، مبارزه با فساد ویرانگر اداری و اقتصادی، مبارزه همه گیر و بسیجی وار تمامی ارگان‌ها با قاچاق کالا و خدمات، خروج دولت از دخالتهای تولیدی و قیمتی صنعت و تغییر نقش کامل و واقعی به خصوصی سازی، حمایت کامل و مطلق از صادرات و ارز آوری غیرنفتی است.
و در یک کلام انتظار فعالان از دولت و مجلس صرفا یک مورد است، در سال اقدام و عمل به صنعت اعتماد کنید و از آن حمایت کنید.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin
برچسب :

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی