جزئیات گرانی‌‌ها در بخش کشاورزی

ادوات کشاورزی

مرکز آمار ایران گزارش قیمت محصولات و هزینه خدمات کشاورزی سال ۹۴ را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در گزارش مرکز آمار ایران آمده است: در سال ۱۳۹۴، در بخش غلات، متوسط قیمت هر کیلو گرم گندم با رشد ۱۱.۱ درصدی نسبت به سال قبل ۱۱۵۳۵ ریال، متوسط قیمت جو با افزایش ۳ درصدی ۸۸۲۲ ریال، متوسط قیمت شلتوک با رشد ۱۱.۷ درصدی ۲۶۴۱۸ ریال و متوسط قیمت ذرت دانه ای با افزایش ۹.۷ درصدی معادل ۹۳۸۳ بوده است.

در بخش حبوبات، متوسط قیمت هر کیلو نخود با ۲۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۲۵۱۱۰ ریال و قیمت عدس با رشد ۲۵.۸ درصدی به ۳۶۶۴۹ ریال رسید.

در بخش دانه های روغنی، قیمت متوسط هر کیلو آفتابگردان روغنی با رشد ۴۲.۱ درصدی نسبت به سال ۹۳ به ۲۵۷۳۴ ریال و قیمت کلزا با افزایش ۱۵.۰ درصدی به ۲۱۶۹۲ ریال بالغ گردید.

در بخش محصولات لیفی، قیمت متوسط هر کیلو پنبه (وش) ۲۴۴۲۴ ریال بوده است که افزایشی معادل ۸.۴ درصد نسبت به سال ۹۳ داشته است.

در بخش محصولات جالیزی در سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت هر کیلو هندوانه ۳۶۴۲ ریال، خربزه ۵۳۸۲ ریال و خیار ۱۱۳۸۲ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۳.۱، ۲۱.۸ و ۱۶.۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

در بخش سبزیجات در سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت هر کیلو سیب زمینی ۵۳۷۲ ریال و هر کیلو پیاز ۷۱۵۷ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۳۳.۹ و ۷.۴ درصد کاهش داشته ­است. همچنین، متوسط قیمت هر کیلو گوجه فرنگی ۵۴۳۳ و هر کیلو بادمجان ۹۰۴۸ ریال بوده که به ترتیب ۱۳.۷ و ۲۳.۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

در بخش محصولات علوفه‌ای، متوسط قیمت هر کیلو یونجه معادل ۸۰۷۷ و قیمت هر کیلو شبدر خشک ۷۱۷۱ ریال بوده که نسبت به سال قبل ۳ به ترتیب ۲۸.۴ و ۱۹.۴ درصد افزایش داشته است.

در بخش میوه‌های هسته‌دار، متوسط قیمت هر کیلو زردآلو به ۳۵۸۶۱ و قیمت هر کیلو هلو به ۲۶۴۰۰ ریال رسید که به ترتیب نسبت به سال قبل ۴.۳ درصد کاهش و ۷.۹ درصد افزایش داشته است.

در بخش میوه‌های دانه‌دار، متوسط قیمت هر کیلو سیب درختی ۱۲۸۰۸ ریال بوده که نسبت به سال قبل ۱۵.۰ درصد کاهش داشته و متوسط قیمت انگور به ۱۲۴۵۸ ریال رسید که نسبت به سال قبل ۱۳.۹ درصد افزایش داشته است.

در بخش مرکبات، متوسط قیمت هر کیلو پرتقال با رشد ۱۶.۸ درصدی و قیمت نارنگی با رشد ۱۷.۲ درصدی نسبت به سال ۹۳ به ترتیب به ۱۴۴۹۶ و ۱۱۱۰۰ ریال رسید.

در بخش دامداری سنتی، متوسط قیمت هر کیلو گوسفند و بره زنده معادل ۱۱۰۰۹۰ ریال و هر کیلو گاو پرواری زنده برابر ۱۱۳۸۸۶ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۳.۹ و ۵.۸ درصد افزایش داشته است.

در بخش فرآورده‌های دامی سنتی در سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت هر کیلوگرم شیر گوسفند معادل ۲۹۳۱۸ ریال بوده که ۲۰.۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و قیمت هر کیلو شیر گاو ۱۱۲۷۳ ریال بوده که نسبت به سال قبل ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

در بخش هزینه خدمات ماشینی در سال ۹۴، هزینه متوسط شخم هر هکتار زمین زراعی آبی با تراکتور ۱۰۴۸۰۲۳ ریال و هزینه شخم هر هکتار زمین زراعی دیم با تراکتور ۹۹۲۲۸۵ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۷/۷ و ۴۵.۶ درصد افزایش داشته است. به علاوه متوسط هزینه دیسک هر هکتار زمین زراعی آبی ۷۱۷۳۹۳ ریال و دیسک زمین زراعی دیم ۵۲۳۱۹۲ بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۸.۱ و ۱۱.۰ درصد رشد داشته است.

در بخش دستمزد نیروی کار، متوسط دستمزد کارگر میوه چین مرد ۴۵۳۱۶۹ و دستمزد کارگر میوه چین زن ۳۲۸۱۸۷ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۲۰.۲ و ۸.۱ درصد افزایش داشته است. و نیز متوسط دستمزد روزانه یک نفر کارگر دروگر غلات مرد در کل کشور ۵۲۱۲۵۳ ریال بوده که نسبت به سال ۹۳ معادل ۱.۸ درصد رشد نشان میدهد. همچنین، دستمزد روزانه‌ یک نفر کارگر وجین‌کار و تنک‌کار مرد با ۳۹.۷ درصد افزایش و دستمزد کارگر زن با ۱.۵ درصد رشد نسبت به سال قبل به ترتیب به ارقام ۴۵۶۸۴۴ و ۳۲۳۸۸۶ ریال رسیده است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی