۶میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم در کشور

گندم

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بهمن امیری لاریجانی در گفتگو با رادیو اقتصاد میزان سطح زیر کشت گندم را ۶ میلیون هکتار در کشور اعلام کرد و افزود: از این مقدار۴ میلیون هکتار کشت دیم و ۲ میلیون هکتار هم کشت آبی است.

وی همچنین اظهارداشت : از مجموع ۶ میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم در کشور سالانه ۱۲ میلیون تن گندم تولید می شود که ۸ میلیون تن کشت آبی و ۴ میلیون تن کشت دیم به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی افزود: متوسط عملکرد گندم آبی ۳٫۵ تن در هکتار و گندم دیم یک تن در هکتار است و البته کشاورزان نمونه از یک هکتار ۱۳ تن گندم برداشت می کنند.

امیری لاریجانی تصریح کرد: با ترویج، توسعه دانش کشاورزی و تجهیزات به روز می توان متوسط عملکرد بین کشاورزان خبره و عادی را به هم نزدیک کرد.

مدیرکل ترویج وزارت جهاد کشاورزی افزود: بخش عمده گندم در کشور بصورت مکانیزه کشت و برداشت می شود.

وی درباره اینکه آیا خرید تضمینی گندم در رونق کشت و تولید گندم موثر است ، اظهار داشت: گندم همانند برنج یک محصول استراتژیک است در همه کشورها دولت ها برای اینکه کشت و تولید محصولات استراتژیک پایدار باشد فرآیند خرید تضمینی را مدنظر قرار می دهند تا کشاورز بتواند با طیب خاطر و اطمینان کافی به کشت و تولید اقدام کنند.

امیری لاریجانی گفت: کاهش مصرف کودهای شیمیایی، افزایش کودهای زیستی و ارگانیک و بهینه سازی مصرف کود و تعادل در عناصر و حتی غنی سازی بعضی از ریز مغزی ها در فرآیند کود دهی تاثیر بسزایی بر روی کیفیت گندم دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اصل و ریشه اقتصاد مقاومتی مبتنی بر درون زایی و برون گرایی است، افزود: درون زا بودن یک مقوله در حوزه اقتصاد، صنعت و کشاورزی هرچه سهم و رفتار مبتنی بر دانش و دانش بنیان بودن در بخش های مختلف بیشتر باشد درعمل می توان گفت که سهم اقتصاد مقاومتی درکل اقتصاد بیشتر است.

امیری لاریجانی اذعان داشت: دانش می تواند اقتصاد کشوررا در برابر شوک های بیرونی پایدار، بهره وری عوامل تولید را افزایش و اقتصاد کشاورزی را تقویت کند.

وی بیان کرد : با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تاکنون فعالیت ها و اقدامات خوبی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی مثل گندم و برنج انجام شده است.

انتهای پیام/

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی