کاهش ۲۰ هزار ریالی قیمت برنج

برنج

نایب رئیس انجمن برنج ایران از ابلاغ دستورالعمل خرید تضمینی برنج در فصل کاشت خبر دادو گفت: حدود هفت ماه پیش برنج پرمحصول و طارم به قیمت هر کیلوگرم ۵۰ تا ۶۰هزارریال از تولیدکننده خریداری می شد و با وقفه درعرضه ۱۱۵هزارریال به فروش می رسید که امروز قیمت آن به ۹۵ هزار ریال رسیده است.
علی اکبریان روز دوشنبه با بیان اینکه برنج پس از گندم دومین قوت قالب مردم ایران است، افزود: انتظار می رود دولت بیش از پیش از این تولید ملی حمایت کند تا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این محصول متضرر نشوند.
وی دلیل گرانی برنج تولید داخل را وقفه در عرضه برنج توسط مدیریت فروشگاه ها و دلالان برای سود بیشتر عنوان کرد و گفت: قیمت هر کیلو برنج به ۹۵ هزار ریال رسیده که نسبت به روزهای گذشته نرخ این محصول بین ۱۰ تا ۲۰ هزار ریال کاهش داشته است.
وی یکی دیگر از دلایل گرانی برنج در بازار را حضور دلالان در هنگام برداشت برنج ذکر کرد و افزود: با وجود برداشت برنج توسط کمباین های مخصوص و درو شالی با رطوبت ۳۰ درصدی ، دیگر امکان نگهداری برنج در انبار توسط کشاورزان وجود ندارد.
بنابراین محصول از زمان برداشت شالی و تبدیل آن به برنج فقط پنج روز زمان دارد تا خشک، تبدیل، بسته بندی و انبار شود.
نائب رئیس انجمن برنج ایران افزود: در همین زمان است که بخش عمده برنج کشاورزان توسط مدیریت فروشگاه ها و دلالان با قیمت پائین به سرعت خریداری و انبار می شود و بخش اندکی برنج برای خودمصرفی در دست کشاورزان باقی می ماند.
اکبریان گفت: اگر تبدیل برنج بیش از پنج روز زمان ببرد احتمال تغییر رنگ برنج وجود دارد که دیگر بازار پسند نخواهد بود.
به گفته این مقام مسئول، در این پنج روز شالی باید به برنج تبدیل شود و در همین مدت زمان باید محصول حداقل به مدت ۷۲ ساعت معادل سه روز در دستگاه های خشک کن قرار گیرد.
وی ادامه داد: این در حالیست که در گذشته کشاورز شالی را با دست برداشت، تبدیل و انبار می کرد و براساس نیاز به تدریج محصول را به بازار عرضه می کرد.

** دلسردی کشاورزان از ابلاغ دستورالعمل نرخ خرید تضمیمی برنج
اکبریان درباره قیمت واقعی هر کیلوگرم برنج گفت: براساس بررسی کارشناسی وزارت جهادکشاورزی، قیمت واقعی تولید هر کیلوگرم برنج حدود ۲ دلار یعنی معادل ۶۰ هزار تا ۶۵ هزار ریال(۶هزار تا ۶۵۰۰ تومان) است ، درحالی که سال گذشته برنج پرمحصول و طارم را بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار ریال(۵ تا ۶ هزارتومان) از کشاورزان خریداری کردند.
به گفته وی، با توجه به هزینه های تمام شده تولید، افزایش نرخ نهاده هایی چون کود و سم ، تولید این محصول سود چندانی برای تولید کنندگان آن ندارد.
وی اضافه کرد: براساس مصوبه خرید تضمینی دولت ، هر کیلوگرم برنج گروه یک شیرودی و فجر با قیمت۳۶ هزار و ۸۰۰ ریال( ۳۶۸۰ تومان) و گروه سه ندا و نعمت با قیمت ۲۶ هزار و ۵۰۰ ریال (۲۶۵۰ تومان) خریداری خواهد شد.
اکبریان گفت: این نرخ در پایان سال گذشته اعلام شده بود اما دستورالعمل خرید آن اواخر هفته گذشته به سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ابلاغ شد.
نائب رئیس انجمن برنج ایران افزود: براساس مصوبه دولت امسال نرخ خرید تضمینی برنج نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته ، اما نسبت به قیمت بازار حداقل ۵۰ درصد زیرقیمت خریداری می شود که همین امر موجب دلسردی کشاورزان شده است ، به طوری قیمت هر کیلو برنج شیرودی در بازار ۷۵ هزار ریال(۷۵۰۰ تومان) است در حالی که دولت ۳۶ هزار و ۵۰۰ ریال(۳۶۵۰ تومان ) خریداری می کند.
وی اظهار داشت: به دلیل پائین بودن نرخ خرید تضمینی، دولت حدود پنج سال است نتوانسته حتی یک کیلوگرم برنج به شکل تضمینی خریداری کند.
نایب رئیس انجمن برنج افزود: دولت در سال ۱۳۹۳ با ورود و خرید توافقی توانست ۲۰ هزار تن برنج تولیدی سه استان شمالی کشور را خریداری کند و در ابتدای سال ۱۳۹۴ با عرضه تدریجی برنج توانست تا زمان عرضه برنج نو از تلاطم قیمت این محصول دربازار جلوگیری کند.
وی اضافه کرد: اما چون سال گذشته برنجی از کشاورزان به شکل تضمینی یا توافقی خریداری نشد همین امر منجر به تلاطم بازار برنج در ابتدای امسال شده است.
اکبریان درباره وضعیت نظارت بر بازار برنج گفت: هم اکنون بازار برنج توسط دستگاه های نظارتی کنترل می شود اما بازار به تشدید کنترل ها نیاز دارد تا دلالان در بازار برنج تلاطم ایجاد نکنند.

** پیش بینی تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن برنج در سالجاری
وی با بیان این که دوره کاشت تا برداشت برنج از ۱۵ اسفندماه شروع و تا نیمه شهریورماه هر سال به مدت هفت ماه ادامه دارد، گفت: به علت وضعیت خوب آب و هوایی و بارندگی های مناسب امسال پیش بینی می شود بین ۲ تا ۲ میلیون و ۲۰۰هزارتن برنج در کشور تولید شود که نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن آن تولیدی استان مازندران است.

** سرانه مصرف برنج هر ایرانی حداقل ۳۸ کیلوگرم
اکبریان سرانه مصرف برنج در کشور را حدود ۳۸ کیلوگرم برای هر ایرانی برشمرد و گفت: برنج مصرفی کشور سالیانه حدود ۲ میلیون ۸۰۰ تن است که نزدیک ۲ میلیون تن آن از داخل و مابقی از طریق واردات تامین می شود.
وی اظهارداشت: با وجود این که برنج ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل نیاز مصرفی کشور چاره ای جز واردات بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزارتن برنج نداریم اما معتقدیم واردات بیش از نیاز داخلی می تواند در بازار برنج اثرگذار باشد و موجب رکود شود.

** ۱۸۰ دستگاه شالیکوبی اصلاح ساختار شد
وی درباره وضعیت مکانیزاسیون برنج گفت: هم اکنون با حمایت های دولت و وزارت جهاد کشاورزی تمامی مراحل کاشت نشا و برداشت شالی و تبدیل آن به برنج مکانیزه و از وضعیت مطلوبی برخوردار است و در سال های اخیر ۱۸۰ واحد شالیکوبی اصلاح ساختار شده است.
به گزارش ایرنا، نیاز مصرفی برنج کشور سالیانه حدود ۳ میلیون تن است که حدود ۲ میلیون تن آن در داخل و مابقی از طریق واردات تامین می شود.
براساس مصوبه دولت، حدود ۳۰۰ هزارتن برنج برای ذخایر استراتژیک توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن توسط بخش خصوصی وارد می شود.
براساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی، کشت و تولید برنج در دو استان مازندران و گیلان عملیاتی خواهد بود و کشت برنج در استان‌های دیگر کشور کنترل خواهد شد./ ایرنا

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی