پیشنهاد کشت چغندر قند در افغانستان برای ایران

چغندر قند

طی چند روز گذشته آیین‌نامه کشت فرا سرزمینی محصولات کشاورزی از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد و معاون سازمان حفط نباتات اعلام کرد که سلامت و کیفیت، خط قرمز کشت فرا سرزمینی محصولات کشاورزی است و اخیرا پیشنهاد کشت چغندر قند در افغانستان ارائه شد که مشروط به رعایت کامل ضوابط بهداشتی مورد موافقت قرار گرفت.
یحیی ابطالی ، اظهار کرد: سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی خط قرمز کشت فراسرزمینی آن‌هاست و برای ورود محصولات فراسرزمینی به کشور در زمینه ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای دقیقا مطابق با محصولات وارداتی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس، اعلام شده که محصولات وارداتی فراسرزمینی نیز باید به صورت فرآوری شده یا نیمه فرآوری شده به کشور وارد شوند و همه اصول و ضوابط بهداشتی را رعایت کنند؛ البته کشورهایی که مبدأ تولید محصولات فراسرزمینی هستند به صورت کامل مورد بررسی قرار می گیرند.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات تاکید کرد: گرچه هدف از کشت فرا سرزمینی محصولات کشاورزی مسئله آب و تامین بیشتر امنیت غذایی است اما باید توجه داشت که ضوابط بهداشتی کاملا رعایت شود و به عنوان مثال برای وارد کردن محصولی مانند چغندر قند باید از طریق دستگاه‌هایی مانند فرچه‌های خاک گیر کاملا محصول تمیز شده باشد و حتی یک گرم خاک روی آن نباشد.

ابطالی با بیان اینکه کشاورزان گندم تولیدی مزرعه‌شان را در این ایام یا از این به بعد بردشت می‌کنند باید مراقب آفت سن پوره گندم نیز باشند و سم‌پاشی علیه این آفت را بر اساس نظر کارشناسان انجام دهند، گفت: مبارزه بسیاری با آفات و بیماری‌های محصولات کشاورزی به ویژه گندم داشته‌ایم که می‌توان به مبارزه سه میلیون و ۱۰۰ هزار هکتاری علیه علف‌های هرز، ۹۵۰ هزار هکتاری علیه آفت سن گندم، ۲۸ هزار هکتاری علیه آفات غیر سن گندم، ۳۰۰ هزار هکتاری علیه مجموعه بیماری‌های گندم و کانون کوبی ۳۴ هزار هکتاری علیه آفت زنگ زرد گندم اشاره کرد که به عنوان مثال اگر در زمینه زنگ زرد گندم این مبارزات به موقع و درست انجام نمی‌شد هم اکنون میزان مبارزه با این آفت خانمان‌سوز به بیش از ۶۰۰ هزار هکتار می‌رسید./ ایسنا

 

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی