مشکل اصلی خام‌فروشی در کشاورزی، ضعف بسته‌بندی است

بسته بندی

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: اصلی‌ترین مشکل و مانعی که برای صادرات محصولات کشاورزی با ارزش افزوده وجود دارد، بسته‌بندی ضعیف و غیرخلاقانه است.

بهاءالدین نجفی، با اشاره به اینکه محصولی مانند زعفران به کشورهای دیگر رفته و پس از بسته‌بندی به نام آنها به دنیا عرضه می‌شود، افزود: چنین اتفاقی نشان می‌دهد با اینکه زعفران یک محصول سنتی صادراتی برای کشور محسوب می‌شود، اما هنوز نتوانسته‌ایم برای عرضه آن در بسته‌هایی که پسند بازارهای بین‌المللی باشد، کاری انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع فراوری اشاره کرد و ادامه داد: باید پذیرفت که همه محصولات کشاورزی قابلیت فراوری شدن یا تبدیل به کنسرو را ندارند؛ بنابراین محدودیتی از این زاویه برای صادرات با ارزش افزوده برای آنها وجود دارد.

به گفته این استاد دانشگاه، گذشته از اینها بیشتر بازارهایی که برای محصولات کشاورزی ایران شناخته شده، بازارهایی هستند که محصولات تازه را طلب می‌کنند و صادرکننده نیز مجبور است، بر اساس نیاز آنها برنامه‌ریزی کند؛ هرچند صادرات با ارزش افزوده بهتر است، زیرا می‌تواند با قیمت بالاتر به فروش برسد.

نجفی معتقد است: ورود تعاونی‌ها برای برندسازی و تشویق کشاورزان در فروش محصولات‌شان در قالب یک برند معتبر، مسئله‌ای است که هنوز در حوزه صنایع غذایی مغفول مانده است، در حالی که این امر می‌تواند در حذف دلال‌ها، بهبود کیفیت و رقابت سالم نقشی بسزا داشته باشد.

لازم به ذکر است، پیش از این یکی از کارشناسان اقتصادی در میزگردی که در خبرگزاری ایانا برگزار شد، عقیده داشت که ۷۰ درصد مواد غذایی صادر شده از ایران را مواد خام تشکیل می‌دهد./

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی