“مافیای واردات” روزگار صنعت دامپروری را سیاه کرده است

خوراک دام

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان با بیان اینکه تجارت سیاه و مافیای واردات روزگار صنعت دامپروری را سیاه کرده است، گفت: دود زیر پا گذاشتن قوانین رسمی به چشم تولیدکننده داخلی و مصرف‌کننده می‌رود.
موسی رهنمایی درباره تجمع روز گذشته دامداران اصفهانی در اعتراض به عدم حمایت از تولیدات داخلی اظهار داشت: دامداران چندین سال است که به تجمع در تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری و اصفهان در مقابل جهاد کشاورزی و یا استانداری مبادرت می‌کنند، شاید در اصفهان دهمین بار است که دامداران اعتراض خود را اینگونه مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه قوانین حمایتی از بخش کشاورزی و دامپروری فراوان است و نیازی به تصویب قوانین جدید وجود ندارد، افزود: ما در کشور قوانینی داریم که صراحتاً در حمایت از بخش کشاورزی و خصوصاً دامپروری تصویب شده‌اند اما همه این قوانین نادیده گرفته شده‌ که دود آن به چشم تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌رود، جالب اینکه بر سر هر دو گروه منت هم گذاشته می‌شود.

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان تصریح کرد: نرخ جهانی کَره امروز ۲٫۶ دلار است، این مبلغ براساس ریال حدود ۹۲۰۰ تومان می‌شود، از آن نیم کُره جهان، کره را لب مرز به ما با این مبلغ می‌فروشند، در این میان ۳ هزار تومان برای حمل و نقل و بسته بندی یعنی تجارت داخلی درنظر بگیرید که نهایتاً ۱۲ هزار تومان می‌شود، اما مصرف‌کننده این محصول را بر مبنای ۲۶ هزار تومان خریداری می‌کند.

وی با بیان اینکه براساس ماده ۱۱ قانون نظام جامع دامپروری مورخ ۷/۵/۸۸، باید تعرفه موثر بر واردات کالاها گذاشته شود، خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق بیفتد و تعرفه ۷۰-۸۰ درصدی برای این محصول بگذارند و ما کره ایرانی را ۱۵، ۱۶ یا ۱۷ هزار تومان بفروشیم، هم تولید حمایت می‌شود و هم مردم ارزان‌تر محصول را دریافت می‌کنند.

رهنمایی با تأکید براینکه باید جستجو کرد و دید این بی‌برنامگی از چه ناحیه‌ای است، تصریح کرد: در این میان یک تجارت سیاه مطرح است، مافیای واردات روزگار را برای تولیدکننده و مصرف‌کننده سیاه کرده است.

وی افزود: نمونه دیگر بحثی است که در نظام جامع دامپروری مطرح است که براساس آن باید به تولید جایزه صادرات بدهند، یعنی تخفیفی داده شود تا ما بتوانیم محصولات خود را در بازارهای جهانی عرضه کنیم.

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان به آشفته بازاری اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار وزارت جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه تخصصی و همچنین تشکل‌های صنفی در ۳ ماهه اول سال ۹۳ قیمت تمام شده شیر خام را استخراج کردند، این قیمت ۱۵۷۰ تومان بود که در دولت چانه‌زنی شده و ۱۴۴۰ مصوب و ابلاغ شد.

وی بیان کرد: قرار براین بود تا از اول تیر ۹۳ شیر را ۱۴۴۰ تومان بخرند، کارخانه‌جات پیشنهاد کردند برای این اقدام به آن‌ها اجازه داده شود که ۲۶ درصد قیمت همه محصولات آن‌ها شامل شیر، پنیر، کره وغیره افزایش پیدا کند که دولت این موضوع را نپذیرفت و به نظر من در این مورد اشتباه کرد اما در ادامه دولت ۱۵ درصد افزایش را پذیرفت.

رهنمایی تصریح کرد: این موضوع بهانه‌ای شد برای کارخانه‌ها تا شیر را از دامدار با قیمت ۱۴۴۰ تومان نخرند، از آن روز این قیمت را کاهش داده‌اند تا امروز که همچنان شیر را از دامدار خیلی کمتر از این قیمت خریداری می‌کنند، پس این قانون برای دامدار عملیاتی نشد اما برای کارخانه‌ها چه اتفاقی افتاد؟ من محصولی را سراغ دارم که ۵۹ درصد برای مصرف کننده افزایش قیمت داشت.

وی با بیان اینکه کارخانه‌ها یک دوره افزایش ۱۵ درصدی را اجرا و در طول ۲ سال گذشته افزایش، ۳، ۴ و ۵ درصدی را هم عملیاتی کردند، گفت: کارخانه‌ها در حقیقت یک شیب ملایم برای افزایش قیمت محصول و یک شیب معکوس هم برای زمین‌زدن دامداران داشتند. / تسنیم

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی