قیمت خرید تضمینی برنج بسیار پایین است/ دولت باید به قانون تمکین کند

برنج

نائب رئیس انجمن برنج ایران در گفت و گو با خبرنگار مجله صنایع غذایی ایران، با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی برنج به دور از انصاف است، اظهار داشت: متاسفانه قیمت پایین خرید تضمینی برنج خستگی هفت ماه رنج کاشت ، داشت و برداشت محصول را به تن برنجکار ایرانی گذاشت.
علی اکبریان قیمت خرید تضمینی برنج را نصف قیمت حال حاضر بازار دانست و خاظر نشان کرد: برنج تولید داخل با قیمت نصف بازار خریداری می شود که پاسخگوی رنج و فعالیت طاقت فرسای کشاورز برنجکار ایرانی به خصوص مازندرانی نیست.

وی گفت: سال گذشته دستگاه هایی مانند وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مسئول تنظیم بازار کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و برخی دیگر از دستگاه های مربوط، نوزدهم بهمن ماه سال گذشته نشستی را برگزار کردند تا برای خرید تضمینی برنج داخلی قیمت گذاری کنند که در حال حاضر ابلاغیه دولت به سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر خرید صادر شده است.

نائب رئیس انجمن برنج ایران با بیان اینکه تشکل متوبعش نسبت به قیمت گذاری دولت در خرید تضمینی برنج اعتراض دارد، گفت: برنج های گروه یک که شیرودی و فجر هستند کیلویی ۳۶۸۰ تومان و برنج های گروه ۳ که ندا و نعمت هستند کیلیویی ۲۶۵۰ تومان به صورت تضمینی توسط سازمان تعاون روستایی در حال خریداری است.

وی اعتراض انجمن برنج ایران را قانونی دانست و خاطر نشان کرد: طبق مصوبه مجلس در سال ۸۴، خرید تضمینی برنج داخلی باید بسته به تورم قیمت گذاری گردد که این مهم از دستور کار دولت خارج شده و خود اقدام به قیمت گذاری می کنند در صورتیکه با توجه به نرخ تورم الان برنج باید ۵۰ درصد بیشتر از قیمت اعلامی دولت خریداری شود.

این مسئول در ادامه گفت: قیمت تمام شده تولید یک کیلو برنج در ایران طبق آمارها ۲ دلار است که ۶۵۰۰تومان محاسبه می شود، وزارت جهاد کشاورزی و سازمن تعاون روستایی نیز به این مهم واقف هستند.

وی افزود: اگر دولت با این قیمت برنج را به صورت تضمینی خریداری کند فقط توانسته زحمت تولید آن ها را بدون سود پرداخت کند حالا چگونه می تواند در قیمت گذاری ۵۰درصد کسر قیمت اعمال کرده و توجهی به هزینه تولید نداشته باشد؟

*قیمت برنج در بازار سامان داده شد

اکبریان در بخش دیگری از سخنانش به افزایش ناگهانی قیمت برنج اشاره کرد و گفت: توسط انجمن برنج ایران بارها اعلام کردیم که قیمت کلیویی ۱۱هزار تومان یک قیمت کاذب و حبابی است و قطعا کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت برنج در انواع محصولات خود هزار تومان کاهش یافته است، اظهار داشت: مردم می توانند برنج مرغوب طارم داخلی را کیلیویی ۹۵۰۰ تومان خریداری کنند.

نائب رئیس انجمن برنج ایران در خصوص برنج های کیلویی ۸هزار تومانی نیز گفت: برنج هایی که وارد کارخانه های شالیکوبی شده اما غربالگیری و بسته بندی نشده که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد برنج خرد نیز دارند با قیمت کیلویی ۸۳۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان فروخته می شود.

هدف انجمن برنج ایران صاینت از زحمت و تلاش برنجکاران ایرانی و حفظ ارآمش در بازار برنج داخلی می باشد.

گفت و گو: حسین زحمتکش- خبرنگار شبکه خبری صنایع غذایی ایران(مجله صنایع غذایی ایران)- مازندران

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin
برچسب :

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی