صادرات خرما و کشمش به اندونزی از سر گرفته می شود

کشمش

مدیر کل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به از سر گیری صادرات خرما و کشمش ایران به اندونزی گفت: در سال گذشته بیش از ۱۱۱ هزار تن انگور خشک از ایران صادر شد.
شاهرخ شجری در مورد فعالیت ۲۴ ساعته گمرک آستارا که از سه هفته پیش آغاز شده، گفت: یکی از پیگیری های ما برای توسعه صادرات، تسریع در ترخیص کالاهای کشاورزی از گمرکات کشور بوده که افزایش ساعات کاری گمرکات مرزی در این راستا است.

وی افزود: با توجه به فسادپذیری محصولات کشاورزی، طولانی شدن زمان ترخیص و معطل ماندن این محصولات، موجب کاهش کیفیت و ایجاد ضایعات می شود و از این رو، فعالیت ۲۴ ساعته گمرک آستارا به مصلحت صادرکنندگان بخش کشاورزی است.

شجری درباره از سرگیری صادرات خرما و کشمش ایران به اندونزی نیز اظهار داشت: با توجه به این که اندونزی اعلام کرده از فوریه ۲۰۱۶ محصولات کشاورزی صادراتی به این کشور باید دارای گواهی بهداشت در مورد دو آلاینده سرب و هگزیتیازوکس باشند، صادرات خرما و کشمش ایران به این کشور در چند ماه اخیر متوقف شده و این در حالی است که در آزمایشگاه سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابزار و امکانات برای اندازه گیری سم هگزیتیازوکس در محصولات کشاورزی وجود ندارد.

وی با بیان این که در حال حاضر، آزمایشگاه بین المللی متعلق به ترکیه موسوم به SGS در ایران نمایندگی دارد، گفت: ما می توانیم از طریق آزمایشگاه SGS در مورد بررسی سم هگزیتیازوکس در خرما و کشمش صادراتی مان اقدام کنیم و سازمان غذا و دارو و نیز باید نتیجه آزمایش های SGS را تایید کند تا صادرکنندگان این محصولات بتوانند صادرات خود را به اندونزی از سر بگیرند.

مدیر کل توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی بر چاره اندیشی و همچنین همکاری سازمان غذا و دارو در این زمینه تاکید کرد و در عین حال اذعان داشت: این سازمان قول همکاری در خصوص گواهی بهداشت خرما و کشمش عاری از هگزیتیازوکس را به ما داده است.

وی میزان صادرات انگور خشک شده به کشور های هدف در سال ۹۴ را ۱۱۱ هزار و ۹۱۰ تن به ارزش ۲۵۳٫۴ میلیون دلار و میزان صادرات خرما را بیش از ۱۷۱ هزار تن به ارزش ۲۳۲٫۵ میلیون دلار عنوان کرد.

وی یادآور شد: در سال ۹۴ از کل صادرات انگور خشک شده و خرما، نزدیک به ۲۴۰ تن انگور خشک شده به ارزش ۴۸۴٫۳ هزار دلار و بیش از ۳۳۷۰ تن خرما به ارزش ۳٫۶۸ میلیون دلار به اندونزی صادر کرده ایم./ موج

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی