شیوع مصرف غیرقانونی رنگ‌های مصنوعی در مواد غذایی

رنگ خوراکی

یک پژوهشگر غذا و سلامت گفت: مصرف غیرقانونی رنگ‌های مصنوعی در مواد غذایی شایع شده است.

فتح‌الله عالی‌پور هفشجانی درباره تعیین میزان شیوع آلودگی مواد غذایی به رنگ‌های مصنوعی با روش “کروماتوگرافی لایه نازک” در استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: رنگ‌های مصنوعی به عنوان یکی از افزودنی‌های غذایی به طور وسیع در مواد غذایی استفاده می‌شوند. استفاده نامناسب از رنگ‌های مصنوعی در مواد غذایی مخاطراتی مانند آلرژی و سرطان را برای مصرف کنندگان ایجاد می‌کند.

این پژوهشگر با بیان اینکه این تحقیقات با هدف تعیین میزان شیوع آلودگی مواد غذایی به رنگ‌های مصنوعی انجام شد، تصریح کرد: این بررسی یک مطالعه توصیفی است و این بررسی بر روی ۲۵۴۲ نمونه مواد غذایی شامل نبات، پولکی، چای قنادی، انواع شیرینی‌های خامه‌ای و غیرخامه‌ای، بستنی، جوجه کباب و مایعات زعفرانی به وسیله بازرسین بهداشتی از کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، قنادی‌ها، رستوران‌ها و فست فودهای استان چهارمحال و بختیاری بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ جهت کنترل و نظارت به صورت تصادفی نمونه‌برداری و به آزمایشگاه کنترل مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد ارسال شد.

وی افزود: همه نمونه‌های ارسالی براساس استاندارد ملی و به روش “کروماتوگرافی لایه نازک” و داده‌ها با استفاده از نرم افزار spss16 و آزمون‌های توصیفی مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفتند.

هفشجانی اظهار کرد: ۷ درصد نمونه‌های مورد بررسی با رنگ‌های مصنوعی رنگ شده بودند و بیشترین فراوانی مصرف رنگ‌های مصنوعی در نمونه‌های چارقنادی با ۷درصد مشاهده شد.

وی در پایان افزود: نتیجه این مطالعه نشان داد که مصرف غیرقانونی رنگ‌های مصنوعی در مواد غذایی شایع شده است و تداوم این وضع سلامت جامعه را تهدید می‌کند و از این رو آموزش و نظارت جهت حفظ سلامت جامعه امری مهم و ضروری است./ ایسنا

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی