سرما در ابتدای سال باعث خسارت به باغات همدان شد

باغ

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان از خسارت سرمازدگی به بیش از ۲۵ هزار هکتار از باغات همدان خبر داد و گفت: بادام، زردآلو و آلو بیشترین خسارت را دیدند.
حجت‌الله شهبازی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: با توجه به برآوردهای به عمل آمده در چندین مرحله وقوع پدیده سرما و بارش برف در فروردین و اردیبهشت ماه امسال به ۲۵ هزار و ۴۴ هکتار از باغات استان خسارت وارد شده است.
وی درصد خسارت وارده به انواع محصولات باغی را بین ۱۰ تا ۶۷ درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین درصد خسارت به محصولاتی شامل بادام آبی و دیم، زردآلو و انواع آلو وارد شده و محصولاتی نظیر گردو، هلو و شلیل، آلبالو، گیلاس و گوجه سبز درصد کمتری نسبت به محصولات یادشده خسارت دیده‌اند و کمترین درصد خسارت به محصولاتی چون سیب گلابی و به وارد شده است.
شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود به سطوح خسارت دیده اشاره کرد و افزود: باغات گردو با ۱۱ هزار و ۷۷۹ هکتار بیشترین سطح خسارت دیده و در رتبه بعدی باغات هلو و شلیل با سه هزار و ۷۵۱ هکتار سطح خسارت دیده قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه سایر محصولات باغی در سطوح کمتری خسارت دیده‌اند، عنوان کرد: در مجموع میزان محصول خسارت دیده استان همدان ۵۴ هزار و ۲۲۰ تن بود که ارزش ریالی محصولات باغی خسارت دیده استان در اثر سرما و برف ۱۶۹ میلیارد و ۹۰۱ میلیون تومان برآورد شده است.
وی با اشاره به میزان خسارت وارده به محصولات باغی در سال زراعی گذشته اظهار داشت: در سال قبل ۳۷ هزار و ۸۳۶ هکتار از باغات دچار خسارت شده بود که میزان محصول خسارت دیده در سال قبل ۱۸۷ هزار و ۳۵۶ تن و ارزش ریالی محصولات باغی خسارت دیده ۳۷۲ میلیارد و ۲۹۷ میلیون ریال بوده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان عنوان کرد: میزان خسارت امسال در مقایسه با خسارت وارده در سال گذشته ۳۴ درصد در سطوح، ۷۱ درصد در میزان محصول و ۵۴ درصد در ارزش ریالی کاهش داشته است.
وی به راهکارهای مقابله و جبران خسارت حوادث غیرمترقبه اشاره کرد و گفت: رعایت اصول علمی و فنی احداث، اصلاح و تغذیه باغات، استفاده از سیستم‌های مقابله با سرمازدگی و تگرگ در پیشگیری از وقوع خسارت موثر بوده و روی آوردن باغداران به بیمه کردن باغات در جبران خسارت‌های احتمالی تاثیر بسزایی دارد.
شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود از اعطای دستورالعمل تسهیلات تلفیقی مرحله سوم اعتبارات سرمایه‌ای کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست صندوق توسعه ملی سال ۹۴در مناطق برخوردار خبر دد و گفت: طرح‌های حائز اولویت برخورداری از تسهیلات تلفیقی یاد شده شامل احداث گلخانه و تولیدات گلخانه‌ای و پرورش مهیان دریایی در قفس است.
وی محل تامین تسهیلات فوق را شامل۵۰ درصد از محل تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی با سود ۱۴ درصد و ۵۰ درصد از محل منابع داخلی بانک کشاورزی با سود ترجیحی ۱۸ درصد اعلام کرد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان بیان کرد: مدت بازپرداخت تسهیلات حداکثر هفت سال و شامل دو سال دوران مشارکت و حداکثر پنج سال فروش اقساطی است.
وی میزان تسهیلات یاد شده را دو هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بصورت شناور در سراسر کشور اعلام کرد و گفت: مدت جذب اعتبار فوق پایان مرداد ماه سال ۹۵ است.

 

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی