روس‌ها برای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های کشاورزی ایران اعلام آمادگی کردند

کشاورزی

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: یک‌هزار و ۲۶۱ هکتار مجتمع گلخانه‌ای پس از آماده شدن زیرساخت‌های مورد نیاز و مجهز شدن به آب، برق، گاز، تسطیح و خیابان‌کشی به‌صورت اجاره به شرط تملیک کارشناسان دادگستری و ارائه طرح توجیهی اقتصادی، فنی و مالی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

سیدرحمت‌الله پریچهر افزود: فراخوان شناسایی و جذب سرمایه‌گذار برای بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از مجتمع‌های گلخانه‌ای در قالب شهرک‌های کشاورزی منتشر شده و از همه سرمایه‌گذاران توانمند حقیقی و حقوقی در سطح کشور دعوت می‌شود به‌منظور سرمایه‌گذاری مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع‌های گلخانه‌ای در استان‌های خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان، یزد، سمنان، قزوین، جنوب کرمان، اردبیل، گلستان، فارس، خراسان شمالی و کردستان قابل واگذاری به بخش خصوصی خواهد بود.

پریچهر ادامه داد: مبنای تشکیل شهرک‌های کشاورزی قرار گرفتن در چارچوب اقتصاد مقاومتی و نیل به خوداتکایی در تولید است؛ لذا این شهرک تلاش کرد طی سال‌های اخیر با تعداد قابل توجهی از اساتید دانشگاه، مدیران زبده و کارشناسان فنی به جانمایی ایجاد شهرک‌ها بپردازد و زیربنای ساخت شهرک‌ها با هزینه‌های قابل توجهی از سوی دولت تأمین شده و اینک آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: در تهران ۱۲۲ هکتار در حال آماده‌سازی است و تا خردادماه برای واگذاری به بخش خصوصی آماده خواهد شد.

روس‌ها برای واگذاری اعلام آمادگی کردند

معاون مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با اشاره به میزان استقبال از واگذاری شهرک‌های صنعتی کشاورزی یادآور شد: تأکید واگذاری‌ها در حوزه کشاورزی، گردآوری سرمایه‌های سرگردان داخلی و پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به آن بخش از سرمایه‌گذاران داخلی است که در حوزه تولیدات کشاورزی سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما کشورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها اعلام آمادگی کردند.

پریچهر تأکید کرد: به‌دنبال سفر هیأت روسی به ایران، صحبت‌هایی مبنی بر سرمایه‌گذاری این کشور بر تعدادی از مجتمع‌های صنعتی و گلخانه‌ای شده است که هنوز روی کاغذ و در قالب قراردادهای عملیاتی نرفته است.

وی اظهار داشت: تاکنون ۱۴ شرکت شهرک‌های کشاورزی در استان‌های مختلف تأسیس و راه‌اندازی شده و فراخوان سرمایه‌گذاری در ۳۰ شهرک کشاورزی نیز در دست اقدام قرار دارد.

پریچهر همچنین گفت: افزایش تولید سبزی و صیفی در گلخانه‌ها و کشت این محصولات در فضای آزاد از مهم‌ترین محورهای توسعه کشت گلخانه‌ای در شهرک‌های کشاورزی است که بر اساس برآوردهای اولیه می‌تواند حجم تولید را تا ۱۰ برابر افزایش دهد.

صنعت و فرصت اشتغال در استان‌های محروم

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی افزود: در حوزه اشتغال‌زایی و رونق تولید، انواع محصولات کشاورزی و صادرات تولید در استان‌هایی که شهرک‌های کشاورزی در آنها ایجاد و آماده واگذاری هستند، مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: استان‌هایی نظیر کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، لرستان، کرمانشاه و آذربایجان که دارای پتانسیل قوی در حوزه کشاورزی هستند، اما از کشاورزی سنتی عبور نکرده‌اند، شهرک‌های کشاورزی به‌عنوان نخستین گام ورود به کشاورزی صنعتی محسوب شده که در کنار تولیدات کشاورزی، تولیدات صنعتی، صنایع تبدیلی و تعریف فرصت‌های اشتغال نیز در این مناطق دیده شده است.

پرداخت تسهیلات ۸۰ درصدی احداث گلخانه از سوی دولت

پریچهر ادامه داد: شهرک‌های صنعتی قابل واگذاری در قالب پروژه‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی و با در نظر گرفتن قابلیت‌های اقتصادی هر منطقه در نظر گرفته شده و به‌عنوان نقاط شفاف سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تلقی می‌شود که با فرآیند واگذاری آنها به افراد حقیقی و حقوقی تثبیت خواهد شد.

وی تصریح کرد: کنترل مصرف آب، تمرکز بر بسته‌بندی، کاهش ضایعات و هزینه‌های حمل و نقل، استفاده کنترل‌شده از کود و سم از دیگر مزایای ایجاد شهرک‌های صنعتی است که در طرح‌های توجیهی و در زمان واگذاری به افراد حقیقی و حقوقی مورد تصریح قرار می‌گیرد.

پریچهر یادآور شد: با توجه دولت به‌ویژه در لوایح بودجه و پرداخت تسهیلات مقرر شده است به ازای هر هکتار حدود ۱۰۰ هزار تومان (به عبارتی هر مترمربع یک میلیارد تومان) از سوی دولت تسهیلات پرداخت شود که ۸۰ درصد آن از بخش تسهیلات صنعتی و ۲۰ درصد به‌عنوان آورده سرمایه‌گذار تلقی خواهد شد.

وی تأکید کرد: برآوردهای اولیه حاکی است، هر مترمربع از یک هکتار نیازمند ۱۵۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری اولیه است./

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی