تهدید حریم پاسارگاد با رُب و ترشی

پاسارگاد

خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)- احسان سمیع زاده از شیراز:

بیش از دو سال قبل بود که اعلام کردند حریم مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد را نه تنها کارخانه‌ رب و ترشی مخدوش کرده و این رویه همچنان ادامه دارد، بلکه به مرور برخی شهرک‌های صنعتی و حتی روستاهای مجاور این مجموعه جهانی به سمت نقش رستم و پاسارگاد در حال توسعه‌اند.

صدور پروانه توسط مدیر میراث فرهنگی شهرستان برای صدور کارخانه تولید رب در حریم پاسارگاد در شرایطی جنجال آفرین شده که مشخص نیست این اختیار با چه منطقی به یک مدیر جزء داده شده تا بتواند درباره صادر کردن یا نکردن مجوز درباره میراث جهانی «پاسارگاد» تصمیم‌گیری کند؟ سوال اینجاست آیا درباره سایر میراث ملی و جهانی ایران نیز مدیر اداره میراث فرهنگی یک شهرستان می‌تواند تصمیمی بگیرد و اگر او تخلفی کند، میراث ملی و جهانی ایران به همین سادگی مخدوش می‌شود؟

در پی انتشار اخباری در همین رابطه، محمد حسن طالبیان،‌ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پیش از تصدی معاونت میراث فرهنگی مدیر مجموعه‌ی جهانی پارسه پاسارگاد بود، با اشاره به اینکه این ساختمان‌ها شامل سوله‌هایی است که محل انبار گوجه فرنگی است، گفت: “در حال حاضر هیچ ساختمانی به عنوان کارخانه در فضای پاسارگاد قرار نگرفته است، اما آن‌ها در مرز حریم بنای جهانی پاسارگاد هستند.”

طالبیان،‌ با اشاره به اینکه طرح ساخت این کارخانه قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم بوده و زمان اخذ مجوز برای ساخت کارخانه رب گوجه فرنگی مربوط به حدود یک دهه قبل می گردد، با بیان این که در حال حاضر پرونده‌ی این تخلفِ مدیر سابق اداره میراث فرهنگی شهرستان خرم‌بید در دادگاه است گفت: قبل از دولت کنونی، مالکِ زمینی که در حال حاضر سوله‌ی کارخانه‌ تولید رُب در آن قرار دارد، از اداره‌ی میراث فرهنگی شهرستان خرم‌بید برای احداث این کارخانه استعلام می‌گیرد، مدیر آن اداره که موظف به فرستادن این درخواست به اداره کل میراث فرهنگی استان بوده است، این کار را انجام نمی‌دهد و مجوز را به وی می‌دهد که مالک نیز کار خود را براساس این مجوز آغاز می‌کند.

او همچنین گفت که اداره کل میراث فرهنگی استان فارس به صورت جدی پیگیر این پرونده است تا حکم را از دادگاه‌های بالاتر برای جابه جا کردن سوله‌ها بگیرد.

بحث احداث کارخانه رب گوجه فرنگی و ترشی در حریم مجموعه تاریخی پاسارگاد، در سال های اخیر بارها در رسانه‌ها مطرح شده است. دراین باره خبرگزاری صداوسیما در خبری اعلام کرد احداث این کارخانه رب، حریم درجه یک پاسارگاد را نقض کرده که این امر می‌تواند به لغو ثبت جهانی آن منجر شود.

در این خبر آمده است: «دو سال پیش میراث فرهنگی فارس مجوز ساخت کارخانه تولید رب گوجه‌فرنگی در حریم بصری درجه یک مجموعه جهانی پاسارگاد را صادر کرد که با مخالفت دوستداران میراث فرهنگی مواجه می‌شود، اما مالک این کارخانه آن را ساخت. پس از رسانه‌ای شدن این موضوع، مدیرکل میراث فرهنگی فارس قول داد جلوی ساخت کارخانه را بگیرد، اما پس از گذشت دو سال ساخت این کارخانه در حال اتمام است و نه تنها جلوی ساخت این کارخانه گرفته نشد بلکه مالک کارخانه مدعی میراث فرهنگی فارس هم شد، به گفته مالک کارخانه، میراث فرهنگی مجوز ساخت را در سال ۱۳۸۶ صادر کرده است و او نیز پول را به حساب سازمان میراث واریز کرده است. این کارخانه اکنون حریم بصری درجه یک مجموعه جهانی پاسارگاد را مخدوش کرده است.»

چندی پیش مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس به خبرگزاری صدا و سیما گفته بود که مسئولان میراث به دلیل بی اطلاعی از قوانین ساخت و ساز در حریم مجموعه های تاریخی، مجوز ساخت را برای مالک زمین صادر کردند.

ساکنان منطقه پاسارگاد و فعالان میراث فرهنگی به ساخت این کارخانه معترض هستند. برخی از اهالی این منطقه میراث فرهنگی را مقصر اصلی این پرونده می‌دادند.

میری یکی از اعضای انجمن دوستداران پاسارگاد اخیرا در گفتگو با روزنامه جام جم با انتقاد از ادامه کار احداث این کارخانه گفت: “در اواخر دولت هشتم قرار شد شهرستانی به نام خرم بید در استان فارس تاسیس شود. با این اقدام محوطه تاریخی پاسارگاد در سه شهرستان مرودشت، آباده و خرم بید قرار گرفت. مدتی بعد شهرستان پاسارگاد تشکیل شد که تمامی محوطه تاریخی پاسارگاد زیر مجموعه این شهرستان شد.”

به گفته این عضو انجمن دوستداران پاسارگاد، مالک کارخانه برای دریافت مجوز به فرمانداری خرم بید مراجعه کرده و فرمانداری این منطقه مجوز ساخت را برای وی صادر کرده است.

میری با اشاره به این‌که تلاش فعالان میراث فرهنگی استان و رسانه‌ها برای جلوگیری از احداث کارخانه و حتی توقف خط تولید آن به جایی نرسید، افزود: حتی حدود سه سال پیش گلستانی، مدیر اداره حراست میراث فرهنگی استان فارس به ما گفت که خودم حکم تخریب کارخانه را گرفتم و آن را به زودی تخریب خواهیم کرد، اما این سخن نیز ادعایی بیش نبود.

میری برخلاف خبرهای منتشره که مکان کارخانه را حریم درجه یک پاسارگاد عنوان کرده است، یادآور شد که این کارخانه در در سمت شمال آرامگاه و در حریم درجه دو آن قرار دارد، هرچند این مساله ناقض فعالیت غیرقانونی آن نیست.

این فعال میراث فرهنگی استان فارس زمان اخذ مجوز برای ساخت کارخانه رب و ترشی را هم مربوط به حدود ۱۲ سال پیش عنوان کرد و گفت: دلیل اصلی صدور چنین مجوزی، پیش از آن‌که قصور میراث فرهنگی باشد، برنامه‌ریزی‌های غیرکارشناسی شده در تقسیمات کشوری و منطقه‌ای است، زیرا درخصوص ساخت این کارخانه همه چیز برمی‌گردد به ایجاد شهرستان خرم‌بید و پاسارگاد. به این ترتیب در هر کدام از شهرستان‌های خرم‌بید و پاسارگاد فرمانداری‌های جداگانه ایجاد شد که می‌توانستند بدون استعلام از یکدیگر مجوز احداث تاسیساتی را در شهرستان خود بدهند که کارخانه رب‌گوجه نیز یکی از آنها بود.

میری تاکید کرد آنچه اکنون خطرناک‌تر از تاسیس کارخانه رب و گوجه است، تاسیس شهرک صنعتی در جهت دیگر آرامگاه است که به زودی فعالیت واحدها و کارخانه‌های آن شروع می‌شود و نه‌تنها حریم منظری آرامگاه کوروش را مخدوش می‌کند که آلودگی‌های بسیاری را نیز در این محوطه تاریخی ایجاد خواهد کرد.

محمد نصیری حقیقت، سرپرست سابق پایگاه جهانی پاسارگاد نیز از جمله معترضان به ساخت این کارخانه است که با اشاره به صدور مجوز از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان خرم بید پیشتر گفته بود که کارشناس آن اداره از قوانین عرصه و حریم پاسارگاد بی اطلاع بوده و مجوز را صادر کرده است.

نصیری حقیقت گفته بود که این کارخانه در فاصله پنج کیلومتری و در حریم مجموعه پاسارگاد قرار گرفته است. و یکی از دلایلی که سبب شد قاضی حکم را به نفع سازندگان کارخانه صادر کند مجوزی بود که از سوی اداره میراث‌فرهنگی شهرستان خرم‌بید در بهمن سال ۹۲ صادر شده بود.

تصور می شد ساخت این کارخانه در سکوت متولیان میراث فرهنگی رو به اتمام است، اما، مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این مورد خبرهای خوبی داد و گفت: حوزه حقوقی این سازمان، به جد پیگیر گرفتن حکم ابطال مجوز و تخریب کارخانه رب گوجه فرنگی از مراجع قضایی، در حریم قانونی مجموعه پاسارگاد است و قطعا روند قانونی کار زمان بر است.

وی اظهار داشت: بخشی از کارهای قانونی مربوط به این مساله در دادگاه انجام شده و در آینده نزدیک پیگیری های حوزه حقوقی این سازمان به سرانجام خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی در جهت صیانت آثار تاریخی به عنوان هویت ملی و فرهنگی در مقابل هر تهدیدی در این زمینه کوتاه نمی آید، تصریح کرد: علاوه بر کارخانه رب گوجه فرنگی، مورد مشابه دیگری از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم پاسارگاد را در دست پیگیری داریم که مجوز ابطال پروانه و تخریب آن از دادگاه گرفته شده و در هفته آینده حکم به اجرا در خواهد آمد.

محوطه جهانی پاسارگاد به شماره ثبت جهانی ۱۱۰۶ در ۷۰ کیلومتری شمال تخت جمشید و در جاده اصلی شیراز- اصفهان واقع شده است. در این محوطه آثار ارزشمندی مانند آرامگاه کوروش بزرگ، کاخ بارعام، کاخ دروازه، زندان سلیمان، تل تخت، نیایش گاه، محوطه مقدس و باغ و آب نماهای سنگی و همچنین کاروانسرا وجود دارد.

شاخص ترین اثر در این محوطه، آرامگاه کوروش است که در گوشه جنوبی محوطه پاسارگاد قرار گرفته که بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال پیش از سنگ های آهکی سفید بنا شده است.

این مجموعه پنجمین اثر ثبت شده ایران بر اساس بندهای یکم، دوم، سوم و چهارم معیارهای فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد و در سال ۱۳۸۳ خورشیدی مطابق با سال ۲۰۰۴ میلادی به ثبت رسیده است.

این معیارها عبارتند از:

معیار یک: پاسارگاد نخستین نشانه بارز معماری سلطنتی هخامنشی است.

معیار دو: پایتخت شاهنشاهی پاسارگاد را کوروش بزرگ با مشارکت مردمان گوناگون امپراطوری که بنا نهاده بود ساخت این حرکت به صورت یک مرحله بنیادی در تحول هنر و معماری کلاسیک ایران درآمد.

معیار سه: محوطه باستان شناختی پاسارگاد با کاخ ها، باغ ها و آرامگاه کوروش بزرگ بنیان گذار سلسله هخامنشی یادبودی استثنایی از تمدن هخامنشیان در ایران است.

معیارچهار: مجموعه چهار باغی پادشاهی که در پاسارگاد بنیان گذاشته شده به صورت نمونه ای مادر برای این گونه معماری و طرح ریزی در آسیای غربی در آمد.

بر اساس قوانین یونسکو اگر اثر ثبت شده طبق قوانین و ضوابط در کشور مربوطه نگهداری نشود، از لیست فهرست جهانی حذف می‌شود.

در همین حال، ۲۹ فروردین ماه سال جاری، طی حکمی از سوی مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، حمید فدایی به عنوان مدیر جدید پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به جای نصیری حقیقت منصوب شد؛ با امید اینکه تغییر مدیریت پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در رفع مشکلات آن موثر باشد./

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی