تخلیط برنج بومی با برنج‌ وارداتی تهدید تولید داخلی

دلاور حیدرپور

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه تخلیط برنج بومی با برنج وارداتی تهدید بزرگی است که در سطح وسیعی در حال انجام است، گفت: این مسأله تهدید بزرگی برای برنج داخلی است و کیفیت برنج بومی را زیرسؤال می‌برد.

دلاور حیدرپور با بیان اینکه برنج محصول مهمی است که در سبد غذایی کشور نقش حیاتی دارد، اظهار کرد: با وجود اینکه سطح زیرکشت و تولید برنج نسبت به گندم بسیار کمتر است اما به دلیل اینکه اهمیت بالاتری نسبت به سایر مصولات کشاورزی دارد خبرساز‌تر و بیشتر مورد توجه است.

وی با اشاره به قیمت بالای برنج در کشور گفت: بخش کشاورزی زیر فشار است و هر روز بحث‌های چالش برانگیزی مطرح می‌شود،با توجه به بحران منابع آب در کشور، حمایت دولت از زراعت برنج به استان‌های گیلان و مازندران محدود شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با محدود شدن کشت برنج در دواستان شمالی وظیفه سنگینی بر این دو استان حاکم شده است تا با استفاده از ظرفیت موجود بیشترین تولید را داشته باشیم.

حیدرپور با بیان اینکه ذخیره‌سازی منابع آبی در استان کم است و این وضعیت در استان شکننده است، گفت: سال گذشته ۲۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان در استرس کم‌آبی و خشکی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: باید سطح زیرکشت موجود برنج در استان حفظ و از تغییر کاربری و احداث باغ که در مزارع شالیزاری به عنوان تهدید محسوب می‌شود جلوگیری کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: باید با افزایش عملکرد در واحد سطح تولید را افزایش دهیم که تنها اه برای خوداتکایی برنج در اقتصاد‌ مقاومتی است.

حیدرپور با بیان اینکه امسال ۷۳۰ تن بذر اصلاح شده برنج بین کشاورزان مازندرانی توزیع شد که این مقدار بسیار کم است، گفت: انتظارمان از موسسه تحقیقات برنج این است تمامی ارقام بومی را خالص‌سازی کرده و بذر اصلاح شده را تکثیر و بذرهای پایه‌ای را برای مزارع تکثیری در اختیار کشاورزان قرار دهد.

وی اظهار کرد: یکی از دلایل توسعه نیافتن مصرف بذر برنج اصلاح شده را کیفیت نامناسب بذرهای اصلاح شده تولیدی نسبت به بذرهای تولید شده توسط خود کشاورزان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مصرف آب در زراعت برنج بالا است و در گذشته با اجرای آبیاری تناوبی توانسته‌ایم در کنترل مصرف آب موفق باشیم، افزود: امسال برای ۱۰ هزار هکتار از شالیزارها آبیاری تناوبی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر کارخانه‌های شالیکوبی در استان با تکنولوژی قدیمی فعالیت دارند، افزود: ۷۵ درصد کارخانه‌های شالیکوبی با تکنولوژی قدیمی در استان فعالیت دارند که باید تسهیلات بیشتری برای نوسازی آنها در نظر گرفته شود.

حیدرپور با بیان اینکه تخلیط برنج بومی با برنج وارداتی تهدید بزرگی است که در سطح وسیعی در حال انجام است، گفت: این مسئله تهدید بزرگی برای برنج داخلی است و کیفیت برنج بومی را زیرسؤال می‌برد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر جدی گرفتن بیمه محصولات کشاورزی توسط کشاورزان گفت: دولت جز در مواردی که محصول بیمه است، خسارت بلایای طبیعی را پرداخت نمی‌کند و از سال قبل هیچ کمک بلاعوضی برای

خشکسالی و سرمازدگی به کشاورزان اختصاص نداده است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی