تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تشویقی صادرات فراوردههای لبنی، ضرورتی عاجل

منصور انصاری

دیریست همگان میدانند که شیرخام دامداران در چرخه بی سرانجام تولید مازاد و عدم خرید آن توسط کارخانجات لبنی به قیمت منطقی که دامداران هم حاشیه سود مناسبی داشته باشند گرفتار آمده است. حتی مصوبه ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی به کارخانجات صنایع لبنی نیز که» این محصول که با مرارت بسیار توسط دامداران حاصل میشود را به قیمت ۱۴۴۰ تومان خریداری کنید«، کارگر نیفتاد و صاحبان صنایع گفتند »بازر مصرف کشش افزایش قیمت مواد لبنی را ندارد پس این قیمت را رعایت نمیکنیم.

لذا دامداران همچنان در فصل گرما و سرما شیرخام را در نقاط مختلف کشور از رقمی میان ۹۰۰ تا ۱۲۵۰ تومان به سختی به کارخانجات لبنی فروختند و بعضاً چکهای ۲ تا ۳ ماهه دریافت کردند و روز به روز گرفتار کار خویش شدند. از سوی دیگر، تعدادی از کارخانجات لبنی که مازاد بر مصرف داخل لبنیات را در اشکال ممتاز کمی و کیفی صادراتی و قابل ارائه به بازارهای منطقه با قیمت نسبتاً مناسب صادر میکردند و حجم صادرات خود را به حدود ۶۰۰ هزار تن در سال افزون ساخته بودند، به یکباره و طبق معمول با رقابت شرکتهای معظم اروپایی و قیمتی ارزانتر مواجه شدند که سرریز این رقابت در بازار کشورهای همجوار و کاهش میزان فروش لبنیات ایرانی، باز هم خود به خود به خرید و جذب شیر خام داخلی آسیب میزند و شرایط را برای دامداران دشوارتر میکند، زیرا وقتی خروج ۶۰۰ هزار تنی مواد لبنی که رقمی تعیین کننده در فرایند تولید کارخانجات به شمار میرود، صورت نگیرد، خرید شیر خام داخل با رکود بیشتر رو به رو خواهد شد. به عبارتی، چنانچه این شرایط رقابتی برای مواد لبنی کشورمان در کشورهای منطقه ادامه یابد و آنها بازار صادراتی خود را از دست بدهند، به همان نسبتی که از بازار پس زده میشوند جذب شیر در داخل آسیب میبیند. در این راستا و با ارائه راهکاری مبنی بر تخصیص مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تشویقی به صنایع لبنی از سوی یکی از صاحبان صنایع لبنی که نقش نسبتا پررنگی در صدور مواد لبنی دارد، این موضوع پس از بررسی کارشناسی، طی نامهای از سوی وزیر جهاد کشاورزی به دولت پیشنهاد شد که پیش بینی میشود با این رقم برای نجات صنایع لبنی و حمایت از دامداران موافقت خواهد شد. مهندس رکنی در نشست هم اندیشی با جمعی از مدیران مسئول مجلات تخصصی و سایتهای خبری مرتبط یادآور شد که این تصمیم عاجل و ضروری است و پیگیر آن هستیم که اجرایی شود زیرا با بررسیهایی که در ۸ استان کشور انجام دادهایم، با افزایش ۷ تا ۸ درصدی شیرخام در این زمان نسبت به زمان مشابه سال قبل مواجه هستیم و به نظر میرسد که این افزایش تولید در استانهای دیگر کشور نیز وجود داشته باشد. لذا موضوع جذب شیرخام از سوی کارخانجات با توجه به احتمال کاهش میزان صادرات حادتر خواهد بود و با تخصیص این رقم به عنوان یارانه تشویقی صادرات، امکان رقابت فراوردههای لبنی در بازارهای منطقه را بهبود خواهیم داد. این گفته معاونت امور دام اگر به مرحله اجرا برسد گامی جدی برای تنظیم دو سویه بازار شیرخام و مواد لبنی به شمار میرود. البته تردیدی نیست که در صورت تصویب و تخصیص این رقم، ضروری است درصدی از آن برای فرهنگ سازی مصرف شیر و مواد لبنی اختصاص یابد که به عنوان عاملی تعیین کننده در جذب شیر خام تاثیر بسیار دارد.

منصور انصاری

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی