آلاینده های ماهی منجر به اختلال در سیستم دفاعی بدن می شود

ماهی

یک مطالعه جدید نشان می دهد که آلاینده های زیست محیطی یافت شده در ماهی ها موجب اختلال در سیستم دفاعی طبیعی بدن انسان در دفع سموم مضر می شود.

طبق مطالعات موسسه اقیانوس شناسی دانشگاه کالیفرنیا، باید توجه بیشتری بر ریسک ناشی از مصرف غذاهای آلوده دریایی بر سلامت انسان شود.

پروتئین یافت شده در سلول های تمامی گیاهان و حیوانات، موسوم به P-gp، به خارج کردن مواد شیمیایی خارجی از بدن کمک می کند. این پروتئین به خاطر توانایی اش در انتقال داروهای شیمی درمانی به خارج از سلول های سرطانی معروف است. اما بدون وجود این پروتئین، مواد سمی آزادانه و بدون محدودیت وارد سلول ها می شوند.

محققان برای تعیین چگونگی تاثیر این پروتئین در پاکسازی سلولها از آلاینده‌های صنعتی و کشاورزی موجود در غذاهای دریایی، خصوصیات بیوشیمیایی این پروتئین را در انسان و موش مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها با تمرکز بر آلاینده‌های که به طور معمول در خون و ادرار انسان و همچنین در بافتهای عضلانی ماهی یافت شده بودند، دریافتند که این آلاینده‌ها شامل ترکیباتی مانند آفت‌کش د.د.ت و مواد شیمیایی صنعتی هستند.

محققان کشف کردند که تمام آلاینده‌ها سبب تضعیف توانایی پروتئین P-gp در محافظت از سلول ها می‌شوند. به عنوان مثال یکی از این آلاینده‌ها که معمولا به عنوان یک بازدارنده در فوم یا پلاستیک استفاده می‌شود، به روش مشابه داروهای شیمی درمانی و داروهای دیگر، به این پروتئین متصل شده و به جای آنکه به خارج از سلول منتقل شود، توانایی پروتئین را برای عملکرد دفاعی‌اش مهار می‌کند. مصرف ماهی آلوده می‌تواند سبب کاهش کارایی این سیستم دفاعی حیاتی در بدن شود.

محققان خاطرنشان کردند که نوزادان و لارو ماهی دو قشر آسیب‌پذیر در برابر این آلاینده‌ها هستند. به ویژه نوزادانی که از شیر آلوده مادر تغذیه می‌کنند، با دریافت غلظت بالایی از آلاینده‌ها و پروتئین محافظ سلول کمتر، بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند.

لاروهای ماهی نیز بر اثر آلوده شدن با این مواد، کارایی سیستم دفاعی بدن خود را در برابر هیدروکربن نفت در جایگاههایی که نفت نشت می‌کند از دست می‌دهند./ مهر

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی