کاهش ۹۰ درصدی قیمت پیاز در مزرعه/ افزایش ۶ برابری قیمت در مغازه‌ها

پیاز

قیمت فروش پیاز در مزرعه طی دو ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده و کشاورزان معتقدند که عامل آن قاچاق و عرضه آن در بازار است، اما رییس سازمان حفظ نباتات اعلام کرد که هیچ مجوزی برای واردات پیاز صادر نشده و گزارشی مبنی بر کشف محموله قاچاق پیاز به این سازمان ارائه نشده است، اما ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مسئولیت برخورد و امحاء پیاز قاچاق را در صورت کشف آن برعهده دارد.

در هفته‌های پایانی سال گذشته قیمت هر کیلوگرم پیاز در بازار مصرف به حدود ۶۰۰۰ تومان رسیده بود که البته قیمت خرید آن از کشاورز نیز حدود ۳۰۰۰ تومان بود، اما هم‌اکنون قیمت این محصول به حدود کیلویی ۲۰۰۰ تومان در بازار مصرف رسیده و کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان در مزارع کشاورزی فروخته می‌شود.

اما کشاورزان معتقدند که افزایش تولید و عرضه پیاز در بازار، عامل کاهش قیمت آن نیست و قاچاق و عرضه پیاز بدون مجوز که از کشورهای قزاقستان، ازبکستان، پاکستان و چین وارد شده، باعث کاهش قیمت شده است.

محمدعلی باغستانی میبدی – رییس سازمان حفظ نباتات کشور – در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: هیچ مجوزی برای واردات پیاز تاکنون صادر نشده و با توجه به اشباع آن در بازار و کافی بودن تولید داخلی، مجوزی برای واردات داده نمی‌شود.

وی افزود: تاکنون گزارشی مبنی بر کشف محموله قاچاق پیاز در کشور به سازمان حفظ نباتات ارائه نشده است، اما اگر پیاز خارجی در بازار بیرون تره‌بار کشور مشاهده شود ستاد قاچاق کالا و ارز موظف است، ضمن برخورد با عاملان قاچاق این محصول، پیاز خارجی بدون مجوز و قاچاق را مانند میوه‌های خارجی امحاء کنند.

گرچه قیمت کنونی ۲۰۰۰ تومانی پیاز در بازار مصرف نیز چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، اما قیمت خرید این محصول از کشاورزان نسبت به ماه‌های گذشته حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که نه تنها کشاورزان بهره‌ای از این قیمت نمی‌برند، بلکه فروش این محصولات کشاورزی و زیان مردم به جیب عده‌ای دلال و واسطه می‌رود که هیچ نقشی در تولید ندارند و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید تنظیم بازار موظف است شرایط کنونی محصولات کشاورزی را به نفع کشاورزان و مصرف‌کنندگان تغییر دهد./ ایسنا

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی