چه کسانی با خصوصی‌سازی در کشور مقابله می‌کنند؟

پوری حسینی

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در یک برنامه تلویزیونی توضیحاتی در خصوص مقاومتهای موجود در برابر واگذاریها اراه داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ پوری حسینی که شامگاه یکشنبه گذشته در برنامه‌ی «تیتر امشب» صدا و سیما حضور داشت درباره‌ی واگذاری‌های انجام‌شده توسط سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: در دو سال گذشته نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان عرضه شد که از این میزان حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان به فروش رسید.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که چه وزارت‌خانه‌هایی در مقابل خصوصی‌سازی‌ها مقاومت می‌کنند که وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرده که در برابر آن‌ها نفسش بریده است گفت: مقاومت‌ها زمانی که توسط مدیران شرکت‌ها انجام می‌شود مشکل ایجاد نمی‌کند ولی وقتی به برخی وزارت‌خانه‌ها می‌رسیم و مقاومت‌ها در سطوح معاونان یا وزیران انجام می شود یا زمانی که از سوی برخی افراد در قوه مقننه و قوه قضاییه انجام می‌شود مشکل‌ساز بوده و در آن زمان است که از عبارت نفس‌بریدن استفاده می‌شود.
وی افزود: البته ما به دنبال مچ‌گیری نیستیم، به دنبال این هستیم که اگر آسیبی وجود دارد شناسایی و رفع بشود و اگر حل نمی شود آن را رسانه‌ای کرده و از افکار عمومی کمک بگیریم.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی کشور در توضیح دلایل مقاومت برخی شرکت‌ها در زمینه خصوصی‌سازی اظهار کرد: کشور ما معادن و نفت دارد و از راه فروش این دو اداره می شود. شرکت‌های دولتی اگر کسی زیاد یا کم کار کند حقوق خود را دریافت می‌کنند، این در حالیست که در بخش خصوصی این وضعیت وجود ندارد و بدیهی است که هیات مدیره شرکت‌ها از ترس اینکه در بخش خصوصی با مشکل مواجه شوند در برابر خصوصی شدن مقاومت می‌کنند.
او افزود: اکنون می‌بینیم که شرکت‌های زیان‌ده دست در جیب بیت‌المال کرده و حقوقشان از این طریق پرداخت می‌شود در صورتی که بخش خصوصی چنین موقعیتی را از آن‌ها خواهد گرفت.
معاون وزیر اقتصاد همچنین دربار‌ی وضعیت وزارت اقتصاد و دارایی در زمینه خصوصی‌سازی شرکت‌های زیرمجموعه‌اش توضیح داد: وزارت اقتصاد در زیرمجموعه خود بانک‌ها، بیمه و چاپخانه دولتی را دارد که در این سه بخش سهم‌هایی که تاکنون وجود داشت و می بایست واگذار می‌کرد، واگذار کرده است مگر مواردی مانند بانک ملی که قابل واگذاری نباشد و یا مانند چاپخانه دولتی که بخشی از وظایف آن، وظایف حاکمیتی است و وزارت اقتصاد به دنبال آن است که وظایف حاکمیتی آن را به داخل وزارتخانه منتقل کرده و بقیه را واگذار کند.
او درباره مقاومت های انجام شده در برابر خصوصی‌سازی‌ برخی شرکت ها توضیح داد: در برابر خصوصی‌سازی شرکت‌هایی مانند ماشین‌سازی تبریز و آلومینیوم المهدی مقاومت‌هایی صورت گرفته و برخی مواقع می‌بینیم که مقام‌های محلی هم در شهرهایی مانند اسفراین، جاجرود، بندرعباس و غیره در برابر واگذاری‌ها مقاومت می‌کنند. به این دلیل که در زمانی که شرکت‌های آن‌ها دولتی باشد اگر قرار باشد به عنوان مثال روزانه به ۱۰۰۰ نفر ناهار بدهند، ترفیع بگیرند، مسافرت خارجی بروند و … مشکلی برای تامین هزینه‌های آن‌ها وجود نخواهد داشت در صورتی که این وضعیت در بخش خصوصی وجود ندارد.
پوری حسینی درباره سال ۹۵ گفت: همه شرکت‌های گروه یک و دو که در لیست واگذاری‌ها قرار دارند و عزم واگذاری‌ آن‌ها وجود دارد و سهام عدالت نیز در سال ۹۵ محاسبه شده و مشخص خواهد شد که چه میزان از آن قابل آزادسازی است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی