وزیر کشاورزی: دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی ممکن است

محمود حجتی

وزیر جهاد کشاورزی تراز غذایی سال ۱۳۹۴ را منفی سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرد گفت: با اقدام های انجام شده، امکان دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی در کشور وجود دارد.

«محمود حجتی» در مراسم «تقسیم کار ملی و منطقه ای برای افزایش تولید ملی» درباره تراز غذایی کشور افزود: این رقم در سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ترتیب منفی هشت میلیارد و منفی پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود.
وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های انجام شده این تراز در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۴ نیز حدود منفی سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود، بنابراین امکان دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد به دلیل وجود تنوع اقلیمی در تولید محصول باغی و قابل رقابت در سطح بین المللی ظرفیت زیادی داریم و افزود: در بحث تولید در چارچوب اقتصاد مقاومتی ۱۰ طرح محوری را مطرح کردیم و افزایش ضریب خوداتکایی محصولات اساسی (هفت تا هشت محصول راهبردی) در دستور کار است.
حجتی گفت: درچند بند اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام شده، به موضوع کشاورزی توجه شده است.
به گزارش ایرنا، امسال به تدبیر رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفته است.
سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که بیست و نهم بهمن ماه ۱۳۹۲ از سوی حضرت آیت الله خامنه ای ابلاغ شد، شکوفایی اقتصادی از منظرهای گوناگون را در نظر دارد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید رد «پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، افزایش سهم تولید، صادرات محصولات، رشد بهره وری، توانمند سازی نیروی کار، افزایش تولید داخلی بویژه در بخش کالاهای اساسی باید در اولویت قرار گیرد».
حجتی گفت: با توجه به بررسی کارشناسان ما در بخش کشاورزی ظرفیت های طبیعی و ملی، توانمندی کشور بیش از آنچه تاکنون دیده شده است، وجود دارد.
به گفته وی، با تاکید رئیس جمهوری در دو سال گذشته بحث ذخایر غذایی، اجرای طرح های توسعه ای بر اساس ظرفیت های موجود بویژه در بخش آب و خاک و افزایش بهره وری در ارتباط با تولید پیگیری شده است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی