وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگوی نهایی گرانی برنج باشد

برنج

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دلالان برنج با بازی گرانی قصد دارند زمینه تقاضا را برای برنج خارجی مهیا کنند،گفت:در کشوری که مشکل کمبود ارز وجود دارد هیچ کسی نباید توجیه گر واردات باشد.

ابوذر ندیمی درباره  گرانی برنج ،گفت:دلالان و واسطه گران به  دنبال فضایی برای توجیه کردن واردات هستند و این درحالی است که  در بازی گرانی برنج  ،دلالان به دنبال  توجیه واردات محصولی همچون  برنج هستند تا نشان دهند محصول  خارجی ارزان تر از محصول داخلی است.

نرخ برنج در کشور باید  عادلانه تعیین شود/دلالان برنج با  بازی گرانی زمینه تقاضا را  برای  برنج خارجی مهیا می کنند

نماینده مردم سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ برنج در کشور باید  عادلانه تعیین شود،ادامه داد:دولت می تواند با عواملی همچون  یارانه، نرخ تولید داخلی را سرو سامان ببخشد و باید با تدابیر اقتصادی از گرانی محصولی استراتژیکی همچون برنج به طریق منطقی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: مقصرگرانی برنج تولیدکنندکان نیستند؛بنابراین دلالان برنج با  بازی گرانی قصد دارند زمینه تقاضا را  برای  برنج خارجی  را مهیا کند و ازهمین رو  چرخه مصرف تولید  در  محصول برنج تعیین کننده است،بنابراین دولت وظایفی در زمینه محافظت از تولید داخلی  دارد که می تواند با تزریق  یارانه نرخ را به تعادل برساند.

نماینده مردم سیاهکل در مجلس با بیان اینکه  ما منابع مالی به حدی نداریم که بخواهیم  به هر میزانی که خواستیم وارد کنیم ، یادآورشد:واسطه ها به دنبال ایجاد فضای هستند تا واردات برنج رقم بخورد  تا با افزایش نرخ برنج،مصرف  برنج  خارجی  توجیه شود.

عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس  با بیان اینکه بازی گران نمایی به دو  وجه سد آنی و توجیه واردات تقسیم می شود،یادآورشد:زمانی که  تولیدکننده دربازار وجود ندارد،بطورحتم  دلالان در بازار تلاش  می کنند با گرانی محصول واردات را توجیه کنند.

وزیر جهادکشاورزی،مسئولیت گرانی برنج ایرانی در بازار را برعهده نگرفت
محمود حجتی در حاشیه جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در جمع خبرنگاران گفت: وزارت جهاد کشاورزی هیچ گونه مسئولیتی برای برخورد با گران فروشی در بازار داخلی ندارد و بر این اساس گرانی برنج نیز به عهده این وزارتخانه نیست؛بلکه تنها وظیفه تنظیم بازار، تولید، واردات و صادرات را سیاست گذاری می کند.

وزیر جهادکشاورزی افزود: با اجرای قانون انتزاع، وظایف تنظیم کالاهای اساسی و سیاست‌گذاری برای تامین آن از وزارت صنعت به عهده این وزارتخانه گذاشته شده است؛ بدین ترتیب اگر در بازار گران فروشی برنج صورت می گیرد، مسئولیتی به عهده وزارت جهادکشاورزی نیست و صرفا تنظیم و تولید داخل به عهده این وزارتخانه است و براساس آن، ۲.۵ میلیون تن تولید برنج داخلی صورت گرفته و ۸۰۰ هزار تن هم اجازه واردات داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: بارندگی‌های اخیر موجب سرسبز شدن مراتع خواهد شد،ولی در مورد خسارت‌های احتمالی به دام‌ها باید استان به استان بررسی شود.

وزیر جهادکشاورزی گفت: امیدواریم یارانه صادراتی برای کمک به صدور محصولات کشاورزی از سوی دولت پرداخت شود که رقمی حدود یکهزار میلیارد تومان را در بر می گیرد و وزارت جهادکشاورزی قصد دارد اجازه ندهد دسترنج کشاورزان روی دست آنها بماند و زمینه های صادرات آن فراهم شود.

حجتی در ادامه گفت:من بازرگان نیستم ؛اما وزارتخانه متبوع من باید سیاست‌های بازرگانی را اعمال کند در حالی که در سایر کشورهای دنیا هیچ مرغداری وجود ندارد که تولیداتش تضمین نشده باشد، بنابراین  باید به پیچیدگی های وزارتخانه های جهاد کشاورزی، معدن، صنعت  وتجارت و کلان اقتصاد نیز توجه لازم را صورت داد.

به شدت تحت فشار هستم

وزیر جهادکشاورزی در خصوص واردات برنج اعلام کرد: در مورد برنج به شدت تحت فشار هستم؛ اما با مدیریتی که به عمل آمد، امروز برنجکاران مازندرانی نگران عرضه محصول خود نیستند و تنها مقداری از برنج برای ذخایر استراتژیک از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خرید شده است.

وی گفت: حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن مجوز واردات برنج صادر شده، ضمن اینکه به جز دو استان مازندران و گیلان سیاست وزارت جهادکشاورزی، کنترل کاشت برنج در سایر استان‌های کشور است.

وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: البته صلاح بر این است که تسهیلاتی ایجاد شود که محصولات تولیدی ایران، صادر و به دنیا عرضه شود و بنابراین با لحاظ کردن تعرفه ای از سوی دولت، واردات انجام می‌شود اما مدیریت خاص خود را دارد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی