میزان تولیدات جهانی غلات در سال ۲۰۱۶ به ۲۵۲۱ میلیون تن می رسد

فائو

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیش بینی کرد، میزان تولیدات جهانی غلات در سال ۲۰۱۶ به رقم ۲۵۲۱ میلیون تن برسد که تنها ۰٫۲ درصد پایین تر از تولید سال گذشته محاسبه شده و سومین رکورد بالای جهانی در این خصوص به شمار می رود.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، افت ۲۰ میلیون تنی تولید جهانی گندم  برای سال زراعی ۱۷/۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ و رسیدن آن به رقم تخمینی ۷۱۲٫۷ میلیون تن باعث شد تا این سازمان بین المللی در گمانه زنی های خود در خصوص میزان تولیدات جهانی غلات با کاهشی جزئی تجدید نظر کند.

تجدید نظر در پیش بینی تولیدات جهانی غلات فائو برای سال زراعی پیش رو، ناشی از افت کاشت گندم در فدارسیون روسیه و اوکراین بر اثر خشکی هوا در این کشورها ارزیابی شده است.

این در حالی است که گمانه زنی فائو نشان می دهد، تولید دانه های درشت غلات برای سال زراعی پیش رو به رقم ۱۳۱۳ میلیون تن خواهد رسید که این میزان حدود ۱۱ میلیون تن بیشتر از سال ۲۰۱۵ خواهد بود. چرا که گمان می رود، امسال تولید قابل ملاحظه ذرت تا حدودی باعث کمرنگ شدن افت تولیدات جو و سورگوم در گوشه و کنار جهان شود.

بر اساس این گزارش، میزان تولید ذرت در جهان با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۰۱۴ میلیون تن خواهد رسید که این رشد از بهبود تولید آن در اتحادیه اروپا و گسترش اراضی تحت کشت در ایالات متحده آمریکا حکایت دارد. در همین زمان پیش بینی می شود تولید ذرت در جنوب آفریقا و برزیل در پی خشکسالی و وخامت بیشتر اوضاع جوی به دلیل پدیده ال نینو کاهش شدیدی را تجربه کند.

فائو همچنین پیش بینی می کند که تولید جهانی برنج در سال زراعی پیش در پی عادی شدن وضعیت جوی در شمال شرق آسیا بهبود یابد. چراکه در مدت دو فصل زراعی گذشته باران های نامنظم تاثیر نامطلوبی را بر تولید برنج در این منطقه تحمیل کرده بود. با این وجود میزان تولید جهانی برنج در مدت پیش بینی شده به رغم قیمت های نه چندان جذاب برای کشاروزان، با یک درصد رشد در مقایسه با سال گذشته به میزان ۴۹۵ میلیون تن توسط فائو تخمین زده شده است.

از سوی دیگر گمان می رود، حجم تجارت بین المللی غلات در سال ۱۷/۲۰۱۶ برای دومین فصل متوالی با کاهشی ۱٫۴ درصدی به ۳۶۵ میلیون تن برسد. این افت در بازار ناشی از وجود ذخایر فراوان در انبارها و رشد ملایم تقاضا در بسیاری از کشورهای وارد کننده گزارش شده است.

گفتنی است، بر اساس پیش بینی اولیه فائو میزان بهره برداری (مصرف) غلات در جهان برای سال زراعی ۱۷/۲۰۱۶ به آهنگ رشدی ملایم با حدود یک درصد افزایش به رقم ۲۵۴۷ میلیون تن می رسد.

از آنجایی که پیش بینی می شود، میزان بهره برداری از غلات بیشتر از تولیدات آن در جهان باشد، استفاده از ذخایر برای جبران خلاء ناشی از این روند گریز ناپذیر خواهد بود. به طوری که نخستین پیش بینی فائو در خصوص وضعیت ذخایر غلات در سال زراعی منتهی به سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که موجودی انبارها به میزان سالانه ۳٫۹ درصد در این سال کاهش خواهد یافت و به رقم ۶۱۱ میلیون تن می رسد. این در حالی است که نسبت ذخیره به مصرف همچنان به ۲۳ درصد نزدیک می شود که به مراتب از کاهش تاریخی رسیدن به رقم ۲۰٫۵ درصد که در فصل زراعی ۲۰۰۸/۲۰۰۷ گزارش شده بود وضعیت بهتری دارد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin
برچسب :

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی