فاصله طبقاتی در ایران کاهش یافت

فاصله طبقاتی

مرکز آمار ایران اعلام کرد: ضریب جینی در سال ۹۳ در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب ۰٫۳۷۸۸ ، ۰٫۳۶۰۹ و ۰٫۳۴۰۱ بوده که نسبت به سال ۱۳۸۹ که ضریب جینی در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب ۰٫۴۰۹۹ ، ۰٫۳۸۴۱ و ۰٫۳۸۰۹ بوده، کاهش یافته است.

شاخص جینی یا ضریب جینی شاخصی اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم است. بالا بودن این ضریب در یک کشور معمولاً به عنوان شاخصی از بالا بودن اختلاف طبقاتی و نابرابری درآمدی در آن کشور در نظر گرفته می شود.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز آمار ایران، نتایج شاخص های نابرابری در سال گذشته در مناطق شهری، روستایی و کل کشور نشان می دهد سهم ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت در سال ۱۳۹۳ در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به ترتیب ۰٫۰۶۲۹ ، ۰٫۰۶۹۶ و ۰٫۰۷۰۴ بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۸۹ که سهم ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به ترتیب ۰٫۰۶۲۹ ،۰٫۰۶۹۶ و ۰٫۰۷۰۴ بوده، افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، در مناطق روستایی بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۸۹ مربوط به استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بوده، به عبارت دیگر بیشترین کاهش نابرابری در این دو استان، در پنج سال رخ داده است.
در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۸۹ مربوط به استان های یزد و سمنان بوده است. به عبارت دیگر بیشترین کاهش نابرابری در این دو استان در مدت پنج سال رخ داده است.
براساس این گزارش، اطلاعات این نتایج بزودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir منتشر می شود.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی