دولت تکلیف صادرات را با نرخ ارز روشن کند

رضی میری

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بزرگ ترین عامل رشد منفی صادرات را نرخ غیرواقعی ارز و میزان تورم داخلی دانست و گفت: دولت در مهار تورم موفق بود اما وضع ارز همچنان به سبب آزادسازی دارایی ها پس از برجام و فروش نفت متزلزل است.

«رضی میری»  در سیزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، افزود: رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بارها بر سیاست مداخله نکردن در نرخ ارز تاکید کرده و به صادرکنندگان اطمینان داده اند این اتفاق نخواهد افتاد اما چند بار بویژه اسفندماه گذشته با تاثیرگذاری روی نرخ دلار، موجب کاهش نرخ آن شده اند.
میری که در هیات نمایندگان اتاق تهران نیز عضو است، اضافه کرد: نوسان گسترده مستمری که دولت باعث آن می شود، نمی تواند موجب تحکیم و توسعه صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور شود. پس اتاق بازرگانی باید در بیانیه ای از دولت بخواهد تکلیف صادرات را در ارتباط با نرخ ارز مشخص کند.
وی گفت: قانون برنامه چهارم و پنجم تاکید بر افزایش تدریجی سالانه نرخ ارز معادل مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی داشته است؛ قانونی که هیچ وقت و در هیچ دولتی به آن عمل نشده است، بنابراین با اعلام نرخ ۱۲ درصدی تورم باید این سئوال را از مسئولان اقتصادی کشور مطرح کرد که چگونه به نرخ ارزی که در بودجه اعلام شده و در پایان اسفند در بازار از سوی دولت اتفاق افتاده، رسیده است.
این مسئول گفت: صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۵، اقتصاد ایران را در جایگاه هجدهم معرفی کرد که با ۲۴ میلیارد دلار افزایش نسبت به سال پیش از آن، به ارزش یک هزار و ۳۸۱ میلیارد دلار رسیده است؛ در این سال ترکیه با ارزش اقتصاد یک هزار و ۵۷۶ میلیارد دلاری، در رتبه هفدهم جهان بود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: همین گزارش می گوید ارزش اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ معادل یک هزار و ۳۵۷ میلیارد دلار و ارزش اقتصاد هند به عنوان دارنده مقام سوم دنیا، ۵٫۸ برابر و چین به عنوان اقتصاد اول دنیا ۱۴ برابر اقتصاد ایران برآورد شده بود. هیچ یک از آنها نفت ندارند، اقتصادشان تک محصولی نیست و به طور مستقیم بر تولید صادرات محور و صادرات متمرکزند.
به گفته وی، صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند ارزش اقتصاد ایران امسال با ۷۸ میلیارد دلار افزایش، به یک هزار و ۴۵۹ میلیارد دلار برسد. آمارهای دیگر به ما می گوید تراز تجاری ایران با مازاد ۹۱۶ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال پیش از آن مثبت بود.
وی افزود: این اتفاق در حالی می افتد که ارزش صادرات ایران در این سال با ۱۶٫۱۱ درصد کاهش نسبت به سال پیش از آن معادل ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار گزارش شد و در همین سال با کاهشی معادل ۲۲٫۵۳ درصد، ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار واردات را تجربه کردیم.
به گفته میری، نرخ بیکاری در پایان سال ۱۳۹۴ معادل ۱۱ درصد گزارش شد. کارشناسان می گویند برای جلوگیری از رشد فزاینده بیکاری باید سالیانه دست کم ۸۰۰ هزار شغل ایجاد شود. این در شرایطی است که هر یک میلیارد دلار صادرات ۱۰۰ هزار شغل ایجاد می کند؛ همانطور که هر یک درصد رشد اقتصادی ۱۰۰ هزار شغل پایدار به وجود می آورد.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: در آمار اعلام شده درباره تراز تجاری، به میزان واردات از طریق قاچاق اشاره ای نشده و به طور قطع افزودن این میزان ارز به مجموع ارزی که صرف واردات شده می تواند نتیجه را به شکل دیگری تغییر دهد.

** یک اراده قوی اجازه نمی دهد ارز تک نرخی شود
«مهدی پورقاضی» نماینده بخش صنعت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، نیز گفت: یک اراده قوی اجازه نمی دهد ارز تک نرخی شود؛ عده ای از مابه التفاوت آسان به دست آمده ۱۵ تا ۲۰ درصدی نرخ ارز استفاده می کنند و اجازه نمی دهند ارز تک نرخی شود.
پورقاضی افزود: قانون برنامه توسعه تکلیف کرده است متناسب با نرخ تورم، نرخ ارز باید افزایش پیدا کند اما این قانون اجرا نشد.
وی گفت: دلار آمریکا با نرخ تورم ۱۲ درصدی باید هم اکنون به چهل هزار ریال می رسید. آیا ترجیح می دهیم مصرف کننده ما کالای وارداتی ارزان تری داشته باشد و در کشورهای صادرکننده اشتغالزایی شود یا اینکه محصول مقداری گران تر به دست مصرف کننده برسد اما رونق و اشتغال کشورمان رقم خورد؟
این نماینده بخش صنعت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در ۱۵ ماه گذشته، نرخ دلار در بازار وضعیت باثباتی را تجربه کرده است؛ در دی ماه سال ۱۳۹۳، نرخ دلار در بازار کمی بیش از ۳۵ هزار ریال بود و در فروردین ماه امسال با نرخی کمتر از ۳۵ هزار ریال در بازار عرضه می‌شود./ ایرنا

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی