دلیل مثبت شدن تراز تجاری کشور

اقتصاد

در حالی که برخی تحلیلگران، مثبت شدن تراز تجاری کشور را ناشی از کاهش واردات و کاهش واردات را به علت کاهش تولید داخلی عنوان می‌کنند، معاون سازمان توسعه تجارت این تحلیل‌ها را با استناد به بررسی‌های انجام‌شده، رد می‌کند.

محمدرضا مودودی با بیان اینکه “برای اولین‌بار در سالیان اخیر تراز تجاری کشور مثبت شده است”، گفت: بررسی‌های تحلیلی انجام‌شده نظریه‌ای که افت تولید را عامل کاهش واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور می‌داند را رد می‌کند، چراکه بر اساس آمار، از ۱۱ میلیارد دلار افت صادراتی که در این سال داشتیم، حدود هشت میلیارد دلار آن مربوط به اقلامی به غیر از مواد اولیه مانند گندم، غلات، خودرو و مشابه اینها بود که به طبع نمی‌تواند ارتباط چندانی به مواد اولیه و تولید داخلی داشته باشد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه “سالی که گذشت هم به خاطر تحریم‌ها و هم افزایش سطح انتظار عمومی که بخاطر به‌دست آمدن برجام در جامعه ایجاد شد، سال سختی را برای سازمان توسعه تجارت رقم زد”، اظهار کرد: با وجود سختی‌های پیش رو و افت ۲ درصدی صادرات غیر از میعانات نفتی و ۱۶ درصدی همراه با میعانات به نظر می‌رسد کارنامه سازمان توسعه تجارت وضعیت قابل قبولی داشته است.

مودودی با اشاره به کاهش طبقات تعرفه‌ای در سال گذشته، گفت: در سال گذشته طبقات تعرفه‌ای را از ۱۰ به هشت طبقه رساندیم و بر اساس مصوبه‌ای که در سال قبل برای ادامه این روند کاهشی داشتیم، قرار است که این طبقات به شش طبقه تعرفه‌ای برسد.

امتیازات مالیاتی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی به نفع تولید داخلی است
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قانون معافیت پنج‌ساله سرمایه‌گذاران خارجی از مالیات اظهار کرد: در سال‌های گذشته تحریم‌ها ارتباط ما را با جهان قطع کرد و نیاز داریم که با حضور شرکت‌های خارجی در زمینه صادرات و تولید، فنون و تعاملات تجارت خارجی را کسب کنیم و این امتیازاتی که منجر به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور می‌شود در نهایت به نفع همه خواهد بود.

به گفته معاون سازمان توسعه تجارت، این معافیت قطعاً باید در زمینه سرمایه‌گذاری در محصولات یا زمینه‌هایی باشد که نگاه صادراتی دارد، نه اینکه به خاطر بازار داخلی باشد./ ایسنا

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی