حضور تشکل های کشاورزی در تنظیم بازار میوه ضروری است

میوه و تره‌ بار

مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران کشور گفت: حضور تشکل ها و اتحادیه های کشاورزی برای تنظیم بازار و ساماندهی قیمت محصولات کشاورزی و میوه ضروری است.

«نوذر نگهداری» روز دوشنبه در نشستی خبری گفت، بازار محصولات کشاورزی قابلیت ساماندهی دارد و اگر تشکل ها و اتحادیه ها بتوانند پنج درصد بازار را در دست بگیرند قیمت در بازار ساماندهی می شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون قیمت میوه ای که از باغداران خریداری و به بازار مصرف عرضه می شود، قابل مقایسه نیست به طوری که حتی هزینه تولید برخی باغداران تامین نمی شود.
مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران کشور یکی از راه‌ های توسعه صادرات محصولات کشاورزی را تداوم تامین محصول برای بازارهای هدف برشمرد و تاکید کرد، ورود تشکل‌ها و اتحادیه‌ها بهترین راه برای مدیریت این بخش است تا استمرار صادرات تضمین شود.
نگهداری گفت: اگر چنین اتفاقی رخ دهد، ما می‌توانیم به راحتی برنامه‌ یکساله ای را به طرف‌های خارجی در زمینه نوع و میزان محصولاتی که می‌توانیم برای آنها تامین کنیم، ارایه دهیم.
وی یکی دیگر از مشکلات تولید را عرضه محوری دانست و اظهار داشت: باید به سمت تولید سفارش محور و تقاضا محور حرکت کنیم.
نگهداری، جدا بودن دو حلقه توزیع و تولید محصولات باغی از دیگر مشکلات تولید بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: کشاورز محصول را تولید و سازمان میادین آن را توزیع می‌کند، در این میان هزینه حمل و نقل، افت قیمت در بازار برعهده کشاورزان است. بنابراین باید تشکل‌های کشاورزی در این حوزه ورود پیدا کنند و این کاری غیرممکن نیست.

** ۲۰ میوه ایرانی مقام اول تا هفتم جهان
وی با بیان این که بیش از ۲۰ محصول کشاورزی ایران در دنیا مقام های اول تا هفتم را دارند، گفت: در حال حاضر پسته، زعفران و انار (مقام اول)؛ خرما، زردآلو (مقام دوم)؛ بادام، گردو، کیوی و گیلاس (مقام سوم)؛ سیب درختی، به ، فندق (مقام چهارم)؛ آلبالو، آلو و انجیر (مقام پنجم)؛ هلو، شلیل و لیمو (مقام ششم) و پرتقال مقام هفتم را در جهان دارند.
وی با اشاره به این که طعم، رنگ و مزه میوه ایرانی در جهان زبانزد است، اضافه کرد: اما متاسفانه رتبه صادراتی ما به دلیل مشکلاتی از قبیل جداسازی(سورتینگ) و بسته بندی متناسب با تولید رشد نکرده است که امیدواریم تشکل ها در این بخش بتوانند به جایگاه خود دست پیدا کنند.

** ضایعات ۳۳ درصدی میوه
رئیس اتحادیه باغداران یکی از مشکلات این بخش را وجود ضایعات ۳۳ درصدی عنوان کرد و افزود: در صورت مدیریت صحیح و وجود کانتینرهای حمل و نقل مناسب جابجایی میوه و وجود صنایع تبدیلی (تهیه چیپس میوه و میوه خشک) می توانیم ضایعات را به صفر برسانیم.

**احتمال کاهش تولید سیب درختی
مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران کشور همچنین از احتمال کاهش تولید سیب درختی در سال جاری به علت بروز سرما در ابتدای سال خبرداد.
وی افزود: هنوز برآوردهای نهایی در این زمینه اعلام نشده ، اما بر اساس گزارش های رسیده سرمازدگی در اکثر نقاط سردسیری کشور خسارت چشمگیری ایجاد کرده است به طوری که محصولاتی مانند سیب، میوه‌های سردرختی از جمله زردآلو و برخی میوه‌های هسته دار دچار سرمازدگی شده اند.
نگهداری گفت، برآوردهای اولیه حاکی است برخی محصولات بین ۳۰ تا ۶۰ درصد آسیب دیده‌اند.
وی تصریح کرد: ارومیه قطب اصلی تولید سیب درختی است و سیب زرد بیش از ۶۰ درصد خسارت جدی دیده و لذا پیش‌بینی می شود میزان تولید سیب درختی امسال در کشور کاهش داشته باشد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران کشور ابراز امیدواری کرد با گشوده شدن منافذ صادراتی، ارزش افزوده مناسبی برای این محصولات ایجاد شود و کاهش تولید آنها را برای کشاورزان جبران کند.

** اقدامات دولت در کاهش ورود میوه‌ های قاچاق موثر است
مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران کشور درباره آخرین وضعیت عرضه میوه‌های قاچاق در بازار میوه گفت: دولت و مسئولان قضایی برخورد خوبی با عرضه میوه‌های قاچاق انجام داده‌اند اما مسئله این است که این حجم میوه وارد و توزیع شده و نمی‌توان تک‌تک این محصولات را از بزار جمع‌آوری کرد.
نگهداری با اشاره به این که در سال جاری کنترل واردات و جلوگیری از عرضه میوه‌های قاچاق با شدت بیشتری نسبت به سال های گذته دنبال می شود، افزود: با این وجود نمی‌توانیم ادعا کنیم واردات میوه‌های ممنوعه به صفر خواهد رسید.
وی اضافه کرد: بزرگترین نگرانی ما در زمینه واردات میوه‌های قاچاق ورود آفات نباتی همچون آفت مگس مدیترانه ای است که می تواند تولیدات داخل را با مشکلات عدیده ای مواجه سازد.

** تصمیم صحیح دولت برای واردات موز در ازای صادرات سیب
این مقام مسئول درحوزه باغداری کشور ، تصمیم دولت درباره افزایش تعرفه واردات موز و واردات این محصول در ازای صادرات سیب درخی را تصمیمی صحیح برشمرد و گفت: افزایش قیمت موز منجر به کاهش مصرف آن در بازار و افزایش مصرف میوه‌های داخلی می شود که این مهم می تواند به نفع تولید داخل و تولیدکنندگان باشد.
به گفته وی، هم اکنون قیمت موز در میادین بین ۴۷ هزار تا ۵۰ هزار ریال(۴۷۰۰ تا ۵ هزار تومان) است و این مهم منجر شد تا قیمت سیب و پرتقال اندکی افزایش پیدا کند به طوری که در حال حاضر قیمت پرتقال بین ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار ریال (۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان ) به فروش می رسد. البته افزایش تعرفه واردات موز نمی تواند موجب گران شدن میوه‌های داخلی شود، زیرا نرخ‌ میوه های داخلی متاثر از میوه‌های خارجی نیست.
وی اضافه کرد: درحالی که پیش از این طرح سیب و پرتقال با کیلویی ۱۰ هزار ریال ( ۱۰۰۰ تومان) نیز عرضه می شد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران کشور در پاسخ به ایرنا درباره این که کاهش تولید و افزایش صادرات سیب درختی منجر به گران شدن بیش از حد قیمت این محصول در داخل می شود یا خیر، افزود: چنین چیزی نخواهد شد، زیرا هم اکنون تولید سیب درختی ما ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است و در بدترین شرایط اگر با کاهش یک میلیونی تولید مواجه شویم بازهم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن سیب درختی جوابگوی بازار داخلی و صادرات خواهد بود.

**دعوت از بخش خصوصی برای حضور در مذاکرات خارجی
نگهداری با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور و با رفع تحریم ها هیات‌های تجاری خارجی بی شماری از جمله روسیه برای مبادلات تجاری به کشور آمده اند، گفت: در بسیاری از این جلسات تنها مقام های دولتی حضور دارند و پیشنهاد ما این است که اتحادیه‌های ملی نیز به جلسات مذکور دعوت شوند تا بتوانیم همکاری‌های دوجانبه‌ای داشته باشیم.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی