بودجه سال ۱۳۹۵ براساس اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شده است

محمدباقر نوبخت

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور بر اساس اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شده و نرخ رشد اقتصادی پنج درصدی و نرخ تورم ۱۰٫۵تا ۱۱درصدی در آن پیش بینی شده است.

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور بر اساس اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شده و نرخ رشد اقتصادی پنج درصدی و نرخ تورم ۱۰٫۵تا ۱۱درصدی در آن پیش بینی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، نوبخت روز یکشنبه در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: برای اطمینان از بودجه سنواتی می توان از شاخص های حقوقی قانون محاسبات کمک گرفت.
وی یادآور شد: سند بودجه سال جاری بر اساس دقت در پیش بینی برنامه ها و صحت در مسیر مصارف تنظیم شده است.
نوبخت گفت، بودجه سال ۱۳۹۵ نسبت به بودجه سال ۱۳۹۴ دارای رشد ۱۳درصدی است ، باوجود آنکه نرخ تورم سال ۱۳۹۴ بین ۱۰ تا ۱۱ درصد بود. بنابراین تنظیم این سند غیر واقع بینانه نیست.
معاون رئیس جمهوری در ادامه افزود: در سالی قرار داریم که برای خروج از رکود نیازمند تلاش بسیار سختی هستیم. در بودجه امسال برای اعتبارهای تملک دارایی ۱۲٫۹ درصد و اعتبارهای سرمایه ای ۱۷٫۳ درصد رشد در نظر گرفته شده است.
نوبخت رقم پیش بینی شده در بودجه امسال برای اعتبارهای هزینه ای را ۲۶۵ میلیارد ریال(۲۶٫۵ میلیارد تومان ) و میزان بودجه اضافه شده به تملک دارایی سرمایه ای را ۲۱ هزار میلیارد ریال( ۲هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان) اعلام کرد.
وی درباره سهم مالیات در بودجه سال ۱۳۹۵ گفت: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ۷٫۲ درصد و نسبت درآمد به هزینه ها ۷۵ درصد ارتقا یافته که به نظر این افزایش ها قابل قبول است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور میزان افزایش اعتبارهای تملک دارایی سرمایه را ۲۲٫۳درصد نسبت به سنوات گذشته اعلام کرد و گفت: این افزایش، دقت در پیش بینی را نشان می دهد.
نوبخت درباره چگونگی مصارف بودجه امسال گفت: چگونگی مصارف بودجه باید در راستای سیاست ها و اهداف بودجه باشد. مهمترین سیاستی که نمایندگان می توانند از دولت مطالبه کنند سیاست های اقتصاد مقاومتی است که بدرستی در بودجه امسال پیش بینی شده است.
به گفته معاون رئیس جمهوری ، بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی رشد اقتصادی مستمر است. رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۴ حدود یک درصد بود که در بودجه سال ۱۳۹۵ به پنج درصد بالغ می شود. رشد اقتصادی به تاسی از سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در بودجه پیش بینی شده است.
وی به واحدهای تولیدی مشکل دار اشاره کرد و گفت: از ۳۶ هزار واحد تولیدی هفت هزار واحد دچار مشکل هستند و احیای ۱۳۲ هزار شغل در این واحدها نیازمند سرمایه در گردش است.
نوبخت در بخشی دیگر از این سخنرانی به موضوع دانش بنیانی اشاره کرد و گفت: برای توجه به موضوع دانش بنیانی ۶ هزار میلیارد ریال(۶۰۰ میلیارد تومان) بودجه به صندوق نوآوری و شکوفایی و ۱۲۰ هزار میلیارد ریال ( ۱۲ هزار میلیارد تومان) به بودجه تحقیقات تخصیص می یابد. بودجه تحقیقات نسبت به سال گذشته صد در صد افزایش داشته است.
مقام ارشد مدیریت و برنامه ریزی کشور در ادامه افزود: با تخصیص منابع در این راستا سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی به یک درصد خواهد رسید که برای نخستین بار در بودجه سال ۱۳۹۵ این امر تحقق یافته است.
وی همچنین با اشاره به کمک مجلس برای افزایش حقوق بازنشستگان در راستای عدالت محوری گفت: بازنشستگانی که کمتر از ۱۵ میلیون ریال( ۱٫۵میلیون تومان) در ماه دریافتی دارند تا ۲۰درصد (افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال ۹۵ معادل ۱۲ درصد بود) افزایش یافت.
نوبخت همچنین از تخصیص ۶۰ هزار میلیارد ریال(۶هزار میلیارد تومان) اعتبار برای توازن اجتماعی و منطقه ای در بودجه سال ۱۳۹۵ خبر داد.
معاون رئیس جمهوری از افزایش بودجه برای مقابله با آسیب های اجتماعی به ویژه در حاشیه شهرها در بودجه سال جاری در کمیسیون تلفیق خبر داد.
نوبخت همچنین از تخصیص اعتبارهایی برای استان های خوزستان ، سیستان و بلوچستان، کرمان، ایلام ،کهگیلویه و بویراحمد ، بوشهر و هرمزگان خبر داد.
تخصیص ۱۰ هزار میلیارد ریال( یک هزار میلیارد تومان) بودجه برای توسعه صادرات از دیگر ویژگی های لایحه بودجه سال جاری کل کشور است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اشاره به آبرسانی به مناطق روستایی کشور گفت: ۱۵ هزار میلیارد ریال ( یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) برای امر آبرسانی در مناطق روستایی در بودجه امسال در نظر گرفته شده است.
نوبخت در پایان ابراز امیدواری کرد،کلیات لایحه بودجه همانگونه که در کمیسیون تلفیق مورد تائید قرار گرفت در صحن علنی مجلس نیز مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی