برنج، بزرگترین مهمان هندی به ایران

برنج

واردات ۴۳۶ میلیون تنی برنج هندی در ۱۱ ماهه امسال که ۴۰۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار روی دست ایران خرج گذاشت، اولین موضوعی است که در بررسی آمار تجارت وارداتی از این کشور به چشم می‌خورد.

هند در حالی با یک پله سقوط نسبت به سال گذشته در مقام ششمین شریک وارداتی ایران قرار دارد که رقم واردات بیش از ۱۹۰۰ قلم کالا از این کشور به ۲٫۱ میلیارد دلار می‌رسد که در این بین برنج هندی با فاصله بیش از سه برابری با کالاهای وارداتی عمده بعد از خود، در صدر جدول واردات نشسته و ۱۹٫۵ درصد از کل واردات هند به ایران را به تنهایی تشکیل می‌دهد.

بر اساس آمار واردات ۱۱ ماهه منتهی به بهمن امسال، ۱۰ قلم کالای اول وارداتی از هند ۴۲٫۲ درصد از کل واردات از این کشور را با رقمی معادل ۸۷۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار تشکیل می‌دهد که شامل ۴۲۶ تن برنج سفید شده هندی به ارزش ۴۰۵ و ۷۰۰ هزار دلار، محصولات تخت نورد شده از فولاد ممزوج به ارزش ۱۳۱ میلیون دلار، کنجاله و سایر آخالک‌های جامد به ارزش ۶۱ میلیون دلار، سنگ آهن به هم فشرده به ارزش ۵۷٫۳ میلیون دلار، چای سیاه به ارزش ۵۵٫۳ میلیون دلار، محصولات از آهن یا فولادغیر ممزوج تخت به ارزش ۴۰٫۴ میلیون دلار، چای سیاه در بسته بندی های غیر خرده فروشی به ارزش ۳۵٫۵ میلیون دلار، مکمل های دارویی برای خرده فروشی به ارزش ۳۲٫۸ میلیون دلار، الیاف به ارزش ۲۸٫۲ میلیون دلار و فروسیلیکومنگنز به ارزش ۲۶٫۹ میلیون دلار هستند.

البته به نظر می رسد با توجه به علاقمندی هند برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار که از ابتدای سال چندین بار مطرح شده است، واردات هند در حوزه غیر نفتی محدود به کالا نشود و به فازهای واردات خدمات عمرانی – مهندسی هم اتفاق بیفتد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی