بدهی‌دولت به پیمانکاران مجری طرح‌های‌کشاورزی به زودی پرداخت می‌شود

کشاورزی

معاون فنی مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری کشوردر ارتباط با بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی دولت به پیمانکاران بابت اجرای سیستم‌های نوین آبیاری گفت: این بدهی با حمایت وزیر جهاد کشاورزی به زودی پرداخت می‌شود.

علی گرجی درحاشیه بازدید از مزارع گندم بندرعباس درجمع خبرنگاران اظهار کرد:  ایران با قرار گیری در منطقه خشک و نیمه خشک برای بهره برداری از منابع آبی در مضیقه قرار گرفته است اما با این وجود برای تامین امنیت غذایی کشور نیازمند استفاده از این منابع محدود هستیم.

وی افزود: وضعیت بارش ها در کشور ما به گونه‌ای است که امکان کشاورزی و کشت دیم(که آب کمتری استفاده می‌کند) را نیز نداریم و با توجه به اینکه ۹۰ درصد کشاورزی کشور در مزارع آبی انجام می‌شود و نیازمند مدیریت استفاده از این منابع آبی‌ هستیم.

معاون فنی مجری توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور ادامه داد: سامانه‌های نوین آبیاری به کمک ما می‌آید تا بتوانیم از منابع آب موجود استفاده مناسبی داشته باشیم. برای این کار از ۳ روش قطره ای، بارانی و کم فشار استفاده می‌شود که در این سه حالت، آبیاری موضعی یا قطره ای بیشترین عملکرد را دارد و به کشاورزان توصیه می‌شود.

وی تصریح کرد: در این روش مصرف آب به کمتر از نصف کاهش می یابد و عملکرد تولید نیز افزایش می‌یابد و درنهایت برای کشور بهره‌وری مصرف آب را بالا می‌برد.

گرجی با بیان اینکه استفاده از آب بیشتر، لزوما به معنی تولید بیشتر محصولات کشاورزی نیست گفت: در بخش کشاورزی ما با موجود زنده سر و کار داریم که بر اساس شرایط جوی باید آب مورد نیاز روزانه آن را تامین کنیم و گیاه را در استرس قرار ندهیم.

وی یادآورشد: وقتی که یک مرتبه آب فراوانی به مزرعه وراد می‌کنیم در روزهای اول گیاه از لحاظ آب فراوان و کمبود اکسیژن در استرس است و در روزهای پایانی قبل آبیاری مجددد نیز دچار تنش کمبود آب می‌شود که عملکرد آنها را کاهش می‌دهد، اما در آبیاری قطره ای دور آبیاری را کاهش می دهیم و وضعیت نرمالی برای گیاه فراهم می‌کنیم.

گرجی اضافه کرد: با استفاده از سیستم های نوین آبیاری در مزارع هزینه‌های کارگری؛ استفاده از آب، کواد و سم و بذر کاهش و عملکرد افزایش می‌یابد و در جمع هزینه‌های تولید کشاورزان کم می‌شود.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه دولت ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران  بابت اجرای طرح‌های نوین آبیاری از سال گذشته بدهکار است، این مبالغ چه زمانی پرداخت می‌شود؟ گفت: با حمایتی که وزیر جهاد کشاورزی، به زودی مطالبات پیمانکاران اجرا کننده طرح های نوین آباری پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه این بدهی‌ها ی دولت به پیمانکاران مجری طرح های کشاورزی خیلی باعث رکود و توقف کار نشده است یاد آورشد: باتوجه به وضعیت بحرانی بخش کشاورزی و  استقبال کشاورزان طرح متوقف نشده است و کشاورزان مجبور به استفاده از این سیستم‌ها هستند./ تنیم

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی