انضباط پولی حرف اول را می زند

پول

در سال ۹۴ رشد اقتصادی صفر نبود و اگر نتیجه‌گرا و فرآیند محور باشیم، می‌توان گفت سیاست‌های تورمی دولت و بانک مرکزی موفقیت‌آمیز بوده است.

در سال ۹۴ رشد اقتصادی صفر نبود و اگر نتیجه‌گرا و فرآیند محور باشیم، می‌توان گفت سیاست‌های تورمی دولت و بانک مرکزی موفقیت‌آمیز بوده است. در عین حال نشانه‌های خروج کشور از رکود و آغاز رونق از حدود دی ماه در اقتصاد آغاز شده و می‌توان اطمینان داشت که با همین سیاست پولی بین ۵ تا ۶ درصد رشد اقتصادی در سال آینده خواهیم داشت.

به هرحال نمی‌توان سیاست‌های پولی و مالی را از هم جدا دانست و اگر رشد نقدینگی را برای سال آینده ۲۳ درصد فرض کنیم و نرخ رشد اقتصادی را هم ۵ درصد پیش‌بینی کنیم آنگاه می‌توان امیدوار بود که نرخ تورم برای سال آینده حدود ۱۱ درصد باشد. کسانی که فکر می‌کنند با تزریق تورم می‌توان رشد اقتصادی ایجاد کرد، پول‌گرایانی هستند که در دهه ۱۹۷۰ عمر نظریه آنها به پایان رسیده است و مدت‌هاست که دیگر این فکر پذیرفته نیست که با تزریق منابع مالی و سیاست‌های پولی می‌توان رونق ایجاد کرد.  نرخ تورم از مرداد ۹۲ تا کنون به یک ششم تقلیل یافته است و نرخ رشد نقدینگی در یازده ماهه امسال ۲۷ درصد بوده که نشان می‌دهد سیاست‌های پولی در سال جاری انبساطی بوده است.

اگر در کشور بتوانیم فضای عمومی کسب و کار را مساعد کنیم، این موضوع برای رونق اقتصادی خیلی بیشتر از هرگونه سیاست انبساطی پولی جواب می‌دهد. در حالی که سیاست‌های انبساطی پولی به دلیل تورمی که می‌آفریند، التهابی در جامعه ایجاد می‌کند که در سطوح فقرا، اقتصاد گردان‌ها، سیاستگذارها و سرمایه‌گذارها، این التهاب جلوی سرمایه‌گذاری را از ترس بی‌ثباتی می‌گیرد.

بی‌ثباتی و پیش‌بینی ناپذیری مشکل اقتصادی به مراتب بزرگ‌تر از کنترل سیاست‌های پولی است و سیاست انضباط پولی به جای انقباض پولی باید تداوم یابد که تنها راه موفقیت کشور در سال ۹۵ انضباط مالی و پولی اقتصاد است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی