افزایش ۳۸ درصدی صادرات سیب‌زمینی یا آب!

سیب‌ زمینی

در سالی که گذشت صادرات سیب زمینی که به دلیل آب بر بودن همواره مورد انتقاد است، با حدود ۳۸ درصد افزایش از نظر وزنی و حدود ۲۸ درصد افزایش از نظر ارزشی مواجه شده است که نشان می دهد سیاست های آبی وزارت جهاد کشاورزی در این بخش جواب نداده است.

سیب زمینی یکی از محصولات آب بری است که کنترل تولید و تجارت آن از جمله برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در راستای سیاست آب مجازی و کنترل تولید محصولات آب بر در سال های اخیر بوده است اما بر اساس آمار گمرک، میزان صادرات این محصول در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است.

چرا که طی سال گذشته ۶۷۸ هزار و ۷۲۳ تن سیب زمینی به بیش از ۱۷ کشور مختلف صادر شده است که از نظر وزنی با ۳۷٫۴۶ درصد و از نظر ارزشی با ۲۷٫۹۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است و این در حالی است که وقتی میزان صادرات ۴۲۴ هزار تنی سیب زمینی در سال ۱۳۹۳ منتشر شد مسئولان و کارشناسان بخش کشاورزی از جمله دبیر کل خانه کشاورز نسبت به آن انتقاد کردند و گفتند که صادرات ۴۰۰ هزار تنی سیب زمینی با این وضعیت منابع آبی، برای ایران نه تنها افتخار نیست بلکه جایر تاسف دارد.

عراق با ۶۰ درصد سهم همچنان نخستین مشتری سیب زمینی ایران
در میان کشورهای خریدار سیب زمینی ایرانی، عراق با سهمی حدود ۶۰ درصد همچنان نخستین و بزرگترین مشتری سیب زمینی به شمار می رود، چرا که در سال گذشته بالغ بر ۳۹۸ هزار تن از این محصول به ارزش بیش از ۱۲۲ میلیون دلار به عراق صادر شده است.

پس از عراق، ترکمنستان با خرید ۱۴۹ هزار تن سیب زمینی ۲۲ درصد بازار سیب زمینی صادراتی را به خود اختصاص داده است و آذربایجان که ۱۲ درصد بازار سیب زمینی را از آن خود کرده است در رتبه سوم خرید این محصول قرار گرفته است.

پاکستان، گرجستان، افغانستان، امارات، ازبکستان، ارمنستان، قزاقستان، روسیه، استرالیا، کویت، عمان، قطر، تاجیکستان، ترکیه و … نیز دیگر مشتریان سیب زمینی ایرانی در سال گذشته محسوب می شوند که روی هم رفته سهمی حدود شش درصد از بازار این محصول صادراتی داشته اند.

البته سال گذشته سیب زمینی داستان ها و حاشیه های بسیاری از افزایش قیمت تا افزایش عرضه، کاهش قیمت، خرید تضمینی و فاسد شدن سیب زمینی های خریداری شده داشت که به نظر می رسد با افزایش صادرات، کلکسیون داستان‌های سیب زمینی کامل شد و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری باید به دنبال تنظیم تولید و تجارت محصولات آب بری مانند سیب زمینی به سود منافع ملی و سیاست های آبی دولت باشند./ ایسنا

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی