کنه قرمز اروپایی حاصل واردات قاچاق میوه

کنه قرمز

رئیس اتحادیه باغداران با تأکید بر اینکه مبارزه مستمر با میوه‌های قاچاق باید ادامه یابد گفت: آفت‌های گیاهی مختلف که مبارزه با آن بسیار سخت و هزینه‌‌بر است، حاصل واردات قاچاق میوه و بدون نظارت است.

مجتبی شادلو رئیس اتحادیه باغداران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: قطعا مسئولان و مردم نمی‌خواهند قانون شکنی کنند، اما یک عده محدود با واردات قاچاق میوه نظم و قانون را در این رابطه از بین برده‌اند.

وی افزود: ورود مسئولان مربوطه به امر مبارزه با واردات قاچاق میوه در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که اگر برخورد جدی با واردکنندگان قاچاق میوه انجام شود، به طور قطع می‌توان در مدت کوتاهی جلوی قاچاق آن را گرفت.

شادلو تصریح کرد: حدود ۳۰ تن میوه قاچاق در هفته گذشته امحاء شد، اما این مقدار بخش ناچیزی از واردات میوه قاچاق به کشور بوده است.

رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه امسال تلاش زیادی انجام شد، تا عده‌ای ثابت کنند که تولید پرتقال کم است، تصریح کرد: اما وضعیت بازار نشان می‌دهد که تولید پرتقال در سال جاری بسیار خوب بوده و خوشبختانه مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

وی بیان داشت: من معتقدم که تولید بازار را تنظیم می‌کند و قانون عرضه و تقاضا بر بازار حاکم است.

رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه میوه فساد‌پذیر است و حمل و نقل آن به راحتی صورت نمی‌گیرد، گفت: واردات این حجم میوه نیازمند شرایط مناسب و ماشین‌های حمل مناسب است که ظاهرا این میوه‌های قاچاق هم با امکانات و شرایط نگهداری خوب به کشور وارد می‌شوند.

شادلو با تأکید بر اینکه باید جلوی واردات را از مرزها گرفت، بیان داشت: در کشور عموم محصولات باغی و اکثر محصولات سبزی و صیفی قابل تولید است، بنابراین نیازی به واردات نیست.

وی با بیان ایکه با واردات میوه جلوی تولید داخلی گرفته می‌شود، اظهار داشت: واردات میوه یا محصولات کشاورزی باعث می‌شود که محصول کشاورز داخلی روی دستش بماند و زحماتش از بین برود و قطعا با ادامه این شرایط تولید‌کننده داخلی از کار تولید کنار می‌‌کشد.

رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به گرانی پیاز در ماه‌های گذشته بیان داشت: تجربه دو، سه سال اخیر و ارزانی پیاز منجر به کشت کمتر پیاز توسط کشاورزان در سال جاری شد.

وی با تأکید بر اینکه واردات محصولات کشاورزی بدون نظارت منجر به ورود آفات و بیماری‌ها به کشور می‌شود، تصریح کرد: کنه قرمز اروپایی نتیجه واردات قاچاق سیب فرانسوی و پرتقال از اروپا به کشور بوده است.

وی تصریح کرد: این آفات در چند سال اخیر به علت واردات غیرقانونی میوه به کشور وارد شده و مبارزه با آن بسیار سخت است.

رئیس اتحادیه باغداران بیان داشت: احتمال ورود آفت و بیماری‌ها از طریق واردات قاچاق میوه بسیار بالا می‌رود و تا شناسایی آفت وارداتی، آفت فراگیر شده و خسارت‌ زیادی به تولید‌کننده و تولید وارد می‌کند.

شادلو بیان داشت: برای مبارزه با آفات گیاهی، باید سم بیشتری مصرف شود که این موضوع هم هزینه‌بر است و هم سلامتی را به خطر می‌اندازد.

وی گفت: از نر قیمت هم میوه‌های وارداتی قابل مقایسه با میوه‌های داخلی نیست و نوبرانه‌های وارداتی ده‌ها برابر نوبرانه‌های داخلی قیمت دارد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی