کشت بدون مجوز محصول تراریخته جرم است

عبدالمهدی بخشنده

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کارخانجات آرد در راستای صادرات مجدد می‌توانند گندم را با تعرفه صفر و به صورت موقت وارد کنند و پس از تبدیل گندم به آرد باید آن را صادر کنند.

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد افزایش ۲۵۰ تومانی قیمت هر کیلو گندم وارداتی پس از ممنوعیت واردات این محصول برای سال ۹۵ گفت: ممنوعیت در واردات یک کالا ممکن است در افزایش قیمت مؤثر باشد، اما اعلام این رقم برای افزایش قیمت گندم جو‌سازی است.

وی افزود: کل نیاز صنف و صنعت کشور به واردات در کنار تولید داخلی، مطابق با اعلام وزارت صنعت در سال‌های گذشته ۱٫۵ میلیون تن است، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون ۲٫۵ میلیون تن گندم وارد کشور شده است  همچنین ۲ میلیون تن هم ثبت سفارش انجام شده که هنوز وارد نشده است.

بخشنده تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی اجازه واردات ۲ میلیون تن گندم ثبت سفارش شده را هم داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نمی‌توان برای جلب رضایت یک عده واردکننده دست از حمایت تولید داخلی برداشت، گفت: وزارت جهاد کشاورزی نمی‌تواند به یک عده وارد کننده اجازه دهد که گندم را با قیمت ارزان وارد کنند و از آن طرف تولید‌کننده ما متضرر شود.

بخشنده با اشاره به تعرفه ۵۵ درصدی برای واردات ماکارونی تصریح کرد: ماکارونی در کشور تولید می‌شود و با توجه به تولید داخلی این محصول، برای واردات آن تعرفه ۵۵ درصدی وضع شده است پس چگونه این توقع وجود دارد که برای واردات گندم در حالی که به میزان کافی در کشور تولید می‌شود تعرفه صفر در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به تعرفه واردات گندم در ترکیه اظهار داشت: بسته به نوع گندم تعرفه واردات گندم ۶۵ تا ۱۳۰ درصد است، بنابراین هیچ کشوری حاضر نیست، وقتی یک محصول در کشورش تولید می‌شود، تعرفه آن را کاهش دهد.

بخشنده همچنین به تعرفه واردات پسته ایران به آمریکا اشاره کرد و بیان داشت: آمریکا با توجه به تولید پسته در کشورش و برای حمایت از تولید کننده خود برای پسته ایرانی تعرفه ۳۰۰ درصدی در نظر گرفته است.

* واردات گندم به شرط صادرات آرد

وی با اشاره به اینکه گفته می‌شود کارخانجات آرد ظرفیت تولید بیش از نیاز داخلی دارند، تصریح کرد: در نامه‌ای که وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت نوشته است در آن قید شد که کارخانجات آرد در راستای صادرات مجدد می‌توانند گندم را با تعرفه صفر و به صورت موقت وارد کنند و پس از تبدیل گندم به آرد باید آن را صادر کنند.

بخشنده در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه ضمانتی برای صادرات گندم وارداتی وجود دارد، گفت: گمرک بابت واردات گندم از کارخانجات آرد وثیقه اخذ می‌کند، بنابراین کارخانجات ملزم می‌شوند، تا پس از تبدیل گندم به آرد آن را صادر کنند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری بین ۹ تا ۱۰ میلیون تن گندم تولید شود، بیان داشت: برداشت گندم از ۱۵ فروردین آغاز می‌شود و برای خرید تضمینی این مقدار گندم به حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

بخشنده تصریح کرد: وزارت جهاد در نظر دارد، تا با کاهش یک میلیون هکتاری سطح زیر کشت گندم در طی یک پروسه چند ساله، سطح زیر کشت کلزا را افزایش دهد.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس در مورد تولید محصولات تراریخته در کشور بیان داشت: هر گونه تحقیق و پژوهش در مورد گیاهان تراریخته در کشور آزاد است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تراریخته یک علم و تکنولوژی در دنیا به شمار می‌رود، تصریح کرد: چند سازمان تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی در حال حاضر روی تولید محصولات تراریخته کار می‌کنند.

* کشورهای دنیا روی تولید محصولات تراریخته خوراکی سخت‌گیر هستند

بخشنده با بیان اینکه محصولات تراریخته به دو دسته خوراکی و غر خوراکی تقسیم می‌شود، اظهار داشت: خیلی از کشورها تولید محصولات تراریخته غیر خوراکی مانند پنبه را آزاد کرده‌اند اما روی تولید محصولات تراریخته خوراکی از جمله برنج سخت‌گیری‌های بیشتری دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشور ما هم در این رابطه تابع قانون ایمنی زیستی است، بیان داشت: شورایی برای صدور مجوز در این زمینه در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده و وزیر جهاد کشاورزی رئیس این شورا است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در این شورا کسانی که برای تولید محصولات تراریخته برنامه‌ریزی دارند، حضور دارند و باید برای تولید آن تصمیم‌گیری کنند یا مجوز بدهند، گفت: خوب ممکن است فردی در این شورا حضور داشته باشد که قبلا عضو مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی بوده و الان هم به عنوان یک صاحب‌نظر در این شورا حضور دارد، اما به هرحال رئیس این شورا شخص وزیر جهاد کشاورزی است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود محصولات تراریخته در کشور در حال تولید است، بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی هیچ‌گونه اطلاعی از این موضوع ندارد و اگر کسی نسبت به تولید محصولات تراریخته بدون مجوز در داخل کشور اقدام کند جرم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: وزیر جهاد کشاورزی تاکنون هیچ مجوزی برای تکثیر و انتشار محصول تراریخته گیاهی با مصارف انسانی صادر نکرده است

وی تصریح کرد: در لایحه ششم توسعه در بخش کشاورزی هیچ اشاره‌ای به محصولات تراریخته نشده است و این موضوع در بخش علم و فناوری لایحه برنامه ششم آمده است که هیچ ارتباطی با بخش کشاورزی ندارد.

* وزارت جهاد موافق واردات محصولات تراریخته نیست

وی بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی با واردات محصولات تراریخته موافق نیست، اما ممکن است که محصولات تراریخته وارد شد.

بخشنده در پاسخ به این سوال که چرا محصولات تراریخته وارداتی با برچسب مشخص نمی‌شود، گفت: باید به این سمت حرکت کرد.

وی همچنین در مورد جلوگیری از واردات قاچاق میوه اظهار داشت: مسئولیت مبارزه با قاچاق بر عهده سازمانی زیر نظر وزارت کشور است و وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت مبارزه با قاچاق میوه را ندارد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: وزیر جهاد کشاورزی به وزیر کشور و مراجع امنیتی برای مبارزه با واردات میوه قاچاق نامه نوشته است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی