هندی ها به دنبال سهم بیشتری از بازار چای ایران

چای

مقامات دولتی و تجار هند برای کسب سهم بیشتری از بازار بزرگ چای ایران، خواستار کاهش تعرفه واردات ،بازنگری در قوانین استاندارد استفاده از آفت کش ها و در نظر گرفتن شرایط این کشور در زمان تولید و رکود چای از سوی ایران شدند.

هندی ها درسال ۲۰۱۵ حدود ۲۲ میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر کردند که این میزان نسبت به سال قبل که ۱۸ میلیون کیلو گرم بوده ،افزایش چشمگیری نشان می دهد.
تجار هندی با توجه به نیاز بیش از ۱۴۰ میلیون کیلوگرم چای در ایران ،خواستار به دست آوردن سهم بیشتری از این بازار هستند.
تعدادی از مقامات دولتی و تجار هند خواستار انعطاف و کاهش تعرفه صادرات چای این کشور به ایران هستند و می گویند میزان تعرفه در نظر گرفته شده برای صادرات چای این کشور به خصوص برای چای ارزان زیاد است و لازم است مقامات گمرک ایران با تجدید نظر در این تعرفه ها شرایط را برای رقابت پذیری این محصول دربازار ایران فراهم کنند.
چندی پیش نیز هیئتی از صادر کنندگان چای به همراه تعدادی از مسئولان وزارت بازرگانی و تجارت هند در دیدار با مقامات کشورمان در تهران خواستار رفع موانع صادرات چای این کشور به ایران شده بودند.
یکی از مقامات دولتی هند گفت که در حال حاضر تعرفه صادرات چای هند براساس چای مرغوب گران قیمت «آسام » و «دارجیلینگ » صورت می گیرد و این امر باعث شده که تعرفه چای ارزان قیمت نیز با همان قیمت چای گران آسام از سوی گمرک ایران محاسبه شود.
وی افزود:هند از ایران خواسته است که تعرفه های مختلفی را برای واردات چای با قیمت های مختلف و اوج فصل رونق و رکود به ایران در نظر بگیرد.
به گفته وی پایین آوردن تعرفه صادرات چای هند به ایران باعث برتری این کشور بر سریلانکا یکی از رقبای بزرگ این کشور می شود.
صادر کنندگان چای هندی می گویند هم اکنون ایران ۲۰ درصد تعرفه و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده برای صادرات چای این کشور به ایران اعمال می کند.
وزارت بازرگانی هند در حال گفت وگو با سازمان ملی استاندارد ایران برای بازنگری بر استاندارهای در نظر گرفته شده برای میزان استفاده از آفت کش در چای این کشور است .
سازمان استاندارد ایران در گذشته چندین محموله چای این کشور را به علت استفاده زیاد از آفت کش ها برگردانده بود.
یکی از مقامات وزارت بازرگانی هند گفت که اداره استاندارد ایران برای آزمایش و ارزیابی دوباره از مزارع چای هند به این کشور اطمینان داده است .
این توقعات و خواسته های مقامات هندی و بازرگانان این کشور درحالی صورت می گیرد که دهلی نو میزان تعرفه برخی از اقلام صادراتی ایران به این کشور را حدود ۴۰ درصد در نظر گرفته است و این تعرفه بالا باعث شده است که کالاهای ایرانی توان رقابت با مشابه خارجی را از دست بدهند.
رئیس هیئت مدیره سندیکای چای کشور چندی پیش گفته بود که افزایش واردات چای خارجی به کشور باعث بیکاری و بی رغبتی چایکاران برای تولید محصول شده است .
به گفته وی تولید چای کشور در ۱۰ سال گذشته به علت افزایش بی رویه واردات چای خارجی از ۷۰ هزار تن به ۲۰ هزار تن کاهش یافته است .

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی