مثلت مطالبات بخش خصوصی

اقتصاد

سال ۹۴ برای ایران و البته جهان سال تحولات و تغییرات بنیادین بود؛ حل و فصل مساله هسته ای ایران و به دنبال آن لغو تحریم ها علیه کشورمان، اتفاقی بزرگ در عرصه داخلی و بین المللی به حساب می آید که آثار و پیامدهای آن به تدریج آشکار خواهد شد.

سال ۹۴ برای ایران و البته جهان سال تحولات و تغییرات بنیادین بود؛ حل و فصل مساله هسته ای ایران و به دنبال آن لغو تحریم ها علیه کشورمان، اتفاقی بزرگ در عرصه داخلی و بین المللی به حساب می آید که آثار و پیامدهای آن به تدریج آشکار خواهد شد. بدون شک لغو تحریم هایی که بیش از سه دهه اقتصاد ایران را به گروگان گرفته بود، گستره وسیعی از فرصت ها و امکانات را پیش روی فعالان و مسوولان اقتصادی کشورمان قرار می دهد که در صورت بهره برداری از این فرصت ها و امکانات بیش از هر چیز به آمادگی در فضای داخلی نیاز داریم. این آمادگی در چند سطح و به چند شکل باید ایجادشود؛ یکی از این حوزه ها آمادگی در فضای کسب و کار کشور است.

گزارش های سالانه نهادهای بین المللی درباره وضعیت کسب و کار در کشورهای مختلف از جمله ایران نشان می دهد که عوامل متعددی در محیط کسب و کار ایران وجود دارد که به شدت نیازمند اصلاح و تغییر است. تعریف نهادهای جدید، حذف قوانین دست و پا گیر، وضع قوانین جدید و… از جمله عواملی به حساب می آید که برای بهبود فضای کسب و کار چاره ای جز اصلاح و تحول در آن ها نداریم. حوزه دیگری که باید برای ایجاد آمادگی در بهره برداری از فرصت های پسابرجام مورد توجه قرارگیرد، نوع نگرش مدیران و مسوولان کشور به مقوله اقتصاد و روابط اقتصادی است. واقعیت این است که نگرش غالب بین مدیران کشور به شدت دولت محور و نامتناسب با حضور بخش خصوصی است. این نگرش که سابقه ای طولانی در سپهر سیاسی و اقتصادی ایران دارد، طی سال های تحریم به نوعی تشدید نیز شد. به عبارت دیگر محدودیت های تحریمی به جای اینکه دولتمردان را به سمت استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و فعالسازی شبکه مویرگی ارتباطات این بخش سوق دهد، بیشتر به طرف اعمال محدودیت های خودساخته و گاه غیرضروری کشانده است. بنابراین اکنون و با رفع تحریم ها در واقع ما با دو مشکل مواجه هستیم؛ نگرش دولت محور مسبوق به سابقه و معضلات باقیمانده ناشی از محدودیت های تحریمی. از بین بردن این هر دو قطعا به این راحتی ها و زودی ها میسر نخواهد بود، ولی چاره ای هم جز همت کردن برای رهایی از چنبره این نگرش های اشتباه نیست. در چنین شرایطی، انتخاباتی پرشور در کشورمان برگزار شد که علاوه بر شورآفرینی، مردم بسیار شعورمندانه و هوشمندانه در آن شرکت کردند و به قول رئیس جمهور انتخابی معنادار انجام دادند. خوشبختانه این انتخاب در آستانه ورود به سال ۹۵ انجام شد و در اولین ماه های سال ۹۵ شاهد تغییر ترکیب مجلس خواهیم بود. این تغییر آن هم در اولین سالی که اقتصاد ایران بدون تحریم ها می تواند به برقراری ارتباط با دنیا بیندیشد، بسیار مغتنم است.
نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می توانند و باید شرایط را برای ورود کشور به دوران پساتحریم فراهم کنند. بزرگ ترین اقدامی که باید در اولویت کار مجلس دهم قرار بگیرد، ایجاد بسترهای قانونی لازم برای تعامل سرمایه گذاران خارجی با فعالان اقتصادی بخش خصوصی است، گرچه تسهیل شرایط همکاری طرف های خارجی با دولت نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
فعالان بخش خصوصی از نمایندگان مجلس دهم انتظار دارند، در چند محور برنامه ها و اقدامات خود را اولویت بندی کنند؛ در محور نخست با حذف قوانین زائد و دست و پا گیر، امکان فعالیت راحت تر و کم دردسرتر بخش خصوصی را فراهم آورند. در گام بعدی تدوین و تصویب قوانینی باید در دستور کار مجلس قرار بگیرد که روح حاکم بر آن قوانین متناسب با شرایط بدون تحریم و با کمترین ضرورت به دخالت دولت برای اجرای آنها باشد. در واقع نمایندگان مجلس باید قوانین را با نگاه آزادسازی اقتصاد و فراهم آوردن بستر فعالیت بخش خصوصی تدوین و تصویب کنند. گام سوم، نظارت بر عملکرد نهادهای حاکمیتی و دولتی برای جلوگیری از دخالت های بی مورد آنها در فعالیت های اقتصادی و رقابت با بخش خصوصی است. واقعیت این است که طی سال های اخیر یکی از مواردی که به شدت بخش خصوصی کشور را دچار مشکل کرده، رقابت نابرابر دولت و نهادهای حاکمیتی است. به همین خاطر همزمان با حذف قوانین مزاحم و تدوین مقررات تسهیل گر فعالیت بخش خصوصی باید جلوی رقابت نهادهای حاکمیتی و دولتی با بخش خصوصی در حوزه فعالیت های اقتصادی هم گرفته شود. این مهم بیش از هر نهاد دیگری مسوولیت مجلس است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin
برچسب :

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی