سلامت مواد غذایی جناح نمی‌شناسد

سلامت مواد غذایی

در میزگرد بررسی سلامت محصولات تراریخته عنوان شد: مواد غذایی به همه مردم مربوط است و نباید تصمیم‌گیری در مورد محصول غذایی تراریخته پشت درهای بسته باشد، بلکه همه منتقدان و کارشناسان در آن امکان مشارکت داشته باشند.

طی ۳۰ سالی که محصولات تراریخته در برخی کشورهای دنیا تولید می‌شود، تولید و مصرف آن موافقان و مخالفان بسیاری در سطح دنیا داشته است و درباره مصرف این محصولات همواره شک و تردید وجود داشته و بسیاری از منتقدان بر این عقیده‌اند که بروز و گسترش بسیاری از بیماری‌ها از جمله افزایش روز‌افزون سرطان‌ ناشی از مصرف محصولات تراریخته است.

در ایران نیز علیرغم اینکه بخش قابل توجهی از برخی محصولات کشاورزی وارداتی از جمله سویا و ذرت و همچنین روغن‌های خوراکی با منشاء تراریخته است، استفاده از این محصولات قانونی نبوده است.

اما امسال با اقدام قابل ملاحظه‌ای در لایحه برنامه ششم توسعه مواجه شدیم و آن گنجاندن تولید و انبوه‌سازی محصولات تراریخته با اولویت برنج و پنبه تراریخته در لایحه برنامه ششم توسعه است که به دنبال آن موجی از مخالفان و موافقان محصولات تراریخته به اظهار نظر در این رابطه پرداختند.

خبرگزاری فارس نیز با برگزاری میزگردی با عنوان «بررسی سلامت محصولات تراریخته» با حضور ۴ نفر از منتقدان تولید و مصرف این محصولات به بررسی اظهارات این کارشناسان پرداخت.

در این میزگرد که متن آن در دو بخش منتشر می‌شود آقایان سید رضا نورانی رئیس انجمن ارگانیک کشور، آزاد عمرانی عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک کشور، محمد عسگری‌نیا عضو کانون کنترل بیولوژیک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و رئیس انجمن گیاه پزشکان استان تهران و همچنین خانم کاترین رضوی مدیرعامل موسسه توسعه پایدار و محیط زیست حضور داشتند.

– نظرتان راجع به مسائلی که درباره  تولید گیاهان تراریخته در کشور و مطرح شدن تولید و انبوه‌سازی آن در لایحه برنامه ششم مطرح می‌شود چیست؟

کاترین رضوی مدیرعامل موسسه توسعه پایدار و محیط زیست گفت: غذا و ذخایر ژنتیکی خدادادی است و موضوع غذا جنبه همگانی دارد، بنابراین جناح نمی‌شناسد و نباید سیاسی شود؛ مردم کشور به طور یکسان از غذا و ذخایر ژنتیکی استفاده می‌کنند، پس موضوع تولید گیاهان تراریخته به کل ملت و حتی به نوزادی که هنوز به دنیا نیامده مربوط است.

وی با بیان اینکه غربزدگی از شاخص‌های جمهوری اسلامی ایران نیست، افزود: مگر ما باید هر کاری که غرب انجام داد، الزاما و بدون ارزیابی مشارکتی و سراسیمه انجام دهیم!

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی