راه اندازی پایانه صادرات ماهیان خاویاری کشور در مازندران

خاویار سیاه

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران از صدور مجوز راه اندازی پایانه صادرات ماهیان خاویاری کشور در این استان خبر داد .

محمد محمدپور  گفت : این پایانه در بزرگ ترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری کشور واقع در شهرستان جویبار استان مازندران راه اندازی می شود .
وی با اشاره به اینکه ایران در زمینه خاویار در بازارهای جهانی سرآمد و شناخته شده است ، افزود : راه اندازی پایانه صادرات ماهیان خاویاری در مازندران ، امکان شناساندن و معرفی بیشتر این محصول را به صورت متمرکز در بازارهای جهانی فراهم می کند.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران گفت : مرکز پرورش ماهیان خاویاری جویبار که دو هزار میلیارد ریال برای آن سرمایه گذاری شده ظرفیت تولید ماهی خاویاری را به میزان صید این نوع ماهی از دریای خزر دارد.
مزرعه قره برون که در ساحل چپکرود شهرستان جویبار و در روستای گلدشت واقع شده است ، مرداد ماه امسال با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
این مزرعه با پنج هکتار وسعت ، ۹۶ استخر پرورش ماهی دارد. قرار است در این مزرعه سالانه ۳۰ تن خاویار و دو هزار تن گوشت ماهی تولید شود.
بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۹۰ درصد از ذخیره ماهیان خاویار جهان در دریای خزر وجود دارد و دستکم پنج نوع از ۲۷ گونه ماهیان خاویاری جهان در این دریا زندگی می کنند .
فیل ماهی یا بلوگا ، تاس ماهی ایرانی یا قره برون ، تاس ماهی روسی یا چالباش ، شیپ یا تاس ماهی شکم برهنه و اوزون برون یا سوروگا از گونه های ماهیان خاویاری دریای خزر هستند.
مازندران بنا بر آمارهای رسمی در سال جاری ۷۰ درصد صادرات ماهیان خاویاری پرورشی کشور را به خود اختصاص داد.
هم اکنون ۱۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت تولید دو هزار و ۲۷۶ تن گوشت و ۳۱٫۷ تن خاویار در مازندران فعال است .
همچنین ۱۰ فقره موافقت اصولی جهت راه اندازی مزارع پرورش ماهیان خاویاری در استان نیز با ظرفیت تولید سالانه چهار هزار و ۶۳۳ تن گوشت و ۵۵٫۶۶ تن خاویار برای سرمایه گذاران بخش خصوصی صادرشده است.
خاویار تولیدی ایران به کشورهای اروپایی همچون اسپانیا و فرانسه صادر می شود و در سال جاری روسیه هم به این بازار اضافه شده است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی