بازدید سفیر عراق و ۳ هیئت تجاری از نمایشگاه غذایی خوزستان

نمایشگاه غذایی خوزستان

نمایشگاه تخصصی صنایع غذایی و ماشین آلات وابسته در تاریخ ۲۹ بهمن لغایت دوم اسفند ۹۴ در محل دائمی نمایشگاه های خوزستان با حضور سفیر عراق در ایران و همچنین سه هیئت تجاری از کشور عراق از استان های میسان، ذی قار و ناصریه همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع غذایی ایران، دو هیئت از تجار در روز اول نمایشگاه بازدید کردند و هیئت سوم در روز دوم نمایشگاه به گروه ملحق شدند و به بازدید از نمایشگاه پرداختند.

اهمیت نمایشگاه برگزار شده تا آنجایی بود که سفیر عراق در ایران نیز برای بازدید از نمایشگاه مذکور حضور پیدا کردند. هیئت تجاری به همراه سفیر عراق در ایران نیز برای بازدید از تک تک غرفه ها و مذاکره با غرفه داران پرداختند و در آخر نشستی در اتاق مربوط به مجری نمایشگاه داشتند و با حضور رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر در حضور خبرنگاران به بیان اهمیت صادرات و گسترش روابط تجاری ایران و عراق و رفع موانع موجود در اجرای پروژه های مشترک بین در کشور پرداختند و در آخر یکایک غرفه داران جهت تبادل اطلاعات و معرفی محصولات خود با تجار به گفتگو نشستند. هیئت های مذکور ضمن استقبال فراوان از برگزاری چنین نمایشگاهی از مجری نمایشگاه جناب آقای سیدغلامرضا موسوی تقدیر و تشکر کردند.

 

در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنایع غذایی خوزستان

سفیر عراق: درصدد رفع موانع فعلی و توسعه روابط تجاری با ایران هستیم

سفیر عراق در ایران با اشاره به لزوم رفع موانع موجود در روابط تجاری ایران و عراق بر اجرای پروژ‌ه‌های مشترک بین دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی تاکید کرد.

راجح صابر عبود الموسوی در حاشیه بازدید از نمایشگاه تخصصی صنایع غذایی در خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روابط تجاری ایران و عراق در حال حاضر هر چند خوب است اما مورد قبول ما نیست و انتظار داریم این روابط بسیار بیشتر از روابط فعلی توسعه یابد.

وی در خصوص مشکلات موجود در زمینه روابط تجاری دو کشور افزود: ما درصدد رفع موانع و مشکلات فعلی به منظور توسعه و افزایش روابط تجاری کشور عراق با ایران هستیم و مهمترین مساله در این خصوص رغبت و انگیزه دو کشور برای رفع موانع است.

عبودالموسوی تصریح کرد: تا زمانی که روابط تجاری بین دو کشور در حال توسعه است وجود مشکلاتی در این مسیر طبیعی است و همچنین در زمینه صادرات، کالاهای تجاری بویژه مواد غذایی در اولویت ما هستند و در این راستا در فکر افزایش و توسعه دروازه و پایانه های تجاری هستیم.

وی با اشاره به حضور وزیر بازرگانی عراق در ایران در ماه های گذشته خاطرنشان کرد: در جریان این سفر سه تفاهم نامه با کشور ایران برای تسهیل روابط و حمایت و تشویق سرمایه گذاری در دو کشور امضا شد که در تقویت ارتباطات تجاری دو کشور موثر خواهد بود؛ البته یافتن راهکاری جهت توسعه صادرات و رفع موانع موجود بسیار مهم است.

سفیر عراق در ایران ضمن استقبال از برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: برگزاری این نمایشگاه موجب خرسندی ما شد و تجارت بدون برگزاری این گونه نمایشگاه ها میسر نیست و بنابراین ما از برپایی نمایشگاه های مختلف ایرانی به منظور بهره مندی مردم عراق از تولیدات ایرانی استقبال می کنیم و این موضوع افزایش اعتماد بین دو ملت رادر پی خواهد داشت.

عبودالموسوی با ابراز خرسندی از حضور تجار عراقی در این نمایشگاه عنوان کرد: امیدواریم انعقاد تفاهم نامه ای تجاری از نتایج برگزاری آن باشد تا روابط تجاری دو کشور توسعه و افزایش یابد.

وی گفت: خوزستان قلب اقتصادی ایران است و موقعیت جغرافیایی این استان و نزدیک بودن آن به کشور عراق و بصره حاکی از ظرفیت خوزستان برای توسعه روابط تجاری است.

عبودالموسوی با بیان اینکه کشور ایران در زمان تحریم به کشوری بزرگ بخصوص در زمینه صنعت تبدیل شد، گفت: طبیعتا در پساتحریم ارتباطات تجاری ایران نه تنها با کشور عراق بلکه با تمام دنیا افزایش و توسعه خواهد یافت.

وی ایران را کشوری با ثبات در منطقه ای بی ثبات دانست و خاطرنشان کرد: اشتراکات و تشابهات بین دو کشور اصلی ترین عامل برای تقویت روابط تجاری است و تاریخ دو کشور هم نشانگر این موضوع است و همچنین وجود مقبره ائمه اطهار در ایران و عراق، مذهب مشترک و تشابه ثروت او و منابع خدادادی نشانگر حکمت الهی است.

بسیاری از کالاهای ایرانی هنوز در عراق ناشناخته است

رییس اتاق بازرگانی خرمشهر با بیان اینکه هنوز بسیاری از کالاها و محصولات تولیدی ما برای تجار عراقی ناشناخته مانده است، گفت: در این راستا برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف منجر به افزایش تقاضای محصولات ایرانی از سوی عراقی‌ها خواهد شد و باید در خصوص کیفیت و قیمت کالاهای تولیدی خود بسیار دقت کنیم.

سیداحمد حسینی فر در حاشیه بازدید سفیر عراق از نمایشگاه تخصصی صنایع غذایی خوزستان در اهواز اظهار کرد: این نمایشگاه مورد استقبال سفیر عراق و هیات تجاری همراه وی قرار گرفت و وی خطاب به تجار عراقی، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوم عراقی‌ها یاد کرد.

وی افزود: سفیر عراق در جریان بازدید از نمایشگاه از تجار خواست تا از خرید کالاهای خارجی مشابه کالاهای ایرانی خودداری کنند و خرید کالاهای ایرانی را تا حد توان افزایش دهند.

حسینی فر با اشاره به رغبت سفیر عراق به همکاری در تمام زمینه‌های اقتصادی با کشور ایران تصریح کرد: مقرر شد همایش بزرگ بین دو کشور عراق و ایران به منظور توسعه و گسترش روابط تجاری و معرفی کالاهای ایرانی به بازرگانان عراقی اسفندماه در خوزستان برگزار شود که سفیر عراق، استاندار بصره و برخی دیگر از مسئولین عراق نیز در این همایش شرکت خواهند کرد.

وی در خصوص افزایش اخیر تعرفه‌های گمرکی از سوی عراق عنوان کرد: با افزایش تعرفه‌ها تا مدتی صادرات به عراق و تقاضا از سوی تجار عراقی به صورت طبیعی کاهش می‌یابد اما پس از گذشت زمان کوتاهی این تعرفه‌ها عادی شده و میزان صادرات به حالت قبلی بر می‌گردد.

حسینی فر ادامه داد: اتاق‌های بازرگانی باید در این برهه از زمان مدیریت بحران کنند و در این راستا ما و بخش خصوصی پیشنهادات خوبی در زمینه ایجاد تعرفه‌های ترجیحی و استانداردها و گواهی‌های بهداشت ارائه کردیم و تعرفه‌ها تا شب عید حتما تعدیل خواهد شد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی