آزادشدن واردات گندم در سال ۹۵ به‌شرط صادرات مجدد

گندم

مدیرکل روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: برداشته شدن محدودیت واردات گندم در سال ۹۵ برای حمایت از صنایع تبدیلی و فقط به‌صورت ورود موقت است تا گندم خارجی به کشور وارد و بعد از فرآوری دوباره صادر شود.

حسین داستان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی بحث ممنوعیت واردات برای گندم در سال آینده را داشت اما وزارت صنعت در این ارتباط نظر دیگری داشته و قصد ایجاد نظام تعرفه‌ای برای واردات این محصول دارد.

وی افزود: برداشته شدن محدودیت واردات گندم در سال ۹۵ برای حمایت از صنایع تبدیلی و فقط به‌صورت ورود موقت است تا گندم خارجی به کشور وارد و بعد از فرآوری دوباره صادر شود.

داستان گفت: برای کنترل این موضوع در بازار کشور نیز تعرفه برای واردات گندم وضع می‌شود.

بنا بر این گزارش تعرفه دقیق واردات این محصول هنوز مشخص نشده اما در این ارتباط تعرفه ۴۰درصدی پیشنهاد شده است.

گفتنی است، در ۱۲ بهمن سال جاری خبرگزاری تسنیم نامه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی  به محمد رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت را با این مضمون منتشر کرد:

«پیرو مذاکره و با تشکر از همکاری‌های فی‌مابین با توجه به وضعیت تولید گندم در داخل و واردات انجام شده تاکنون خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید:
۱ ــ در سال ۱۳۹۵ نیازی به واردات گندم نمی‌باشد و از انجام ثبت سفارش جدید از این تاریخ برای گندم خودداری کنید.
۲ ــ واحد‌هایی که نیاز به واردات گندم دوروم دارند می‌توانند به‌ترتیبی که شورای اقتصاد مقرر می‌دارد، از شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری نمایند و چنانچه علاقه‌مند به واردات باشند با ارز آزاد وارد نمایند.
۳ ــ کارخانجات آرد به‌شرط صادرات می‌توانند:
الف ــ معادل آن گندم وارد نمایند (در قالب ورود موقت)
ب ــ دولت مابه‌التفاوت خرید گندم داخل و خارج آن را با تصویب شورای اقتصاد تقبل نماید.
ضمناً پیرو نامه شماره ۰۲۰٫۲۵۱۱۹ مورخ ۹۴٫۸٫۲۶ لطفاً ترتیبی اتخاذ فرمایید که کلیه ثبت سفارش کالاهای اساسی (گندم، برنج، شکر خام و روغن خام) با مدت سه ماه انجام شود و حداکثر برای مدت یک ماه قابل تمدید باشد».

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی