آجیل عید را به نرخ روز بخورید

آجیل و خشکبار

آجیل و خشکبار از جمله کالاهایی است که در شب های عید متقاضیان زیادی دارد و از کارگر گرفته تا کارمند و اقشار پر درآمد جامعه برای سفره های عید خود آجیل و خشکبار تهیه می کنند.

آجیل و خشکبار از جمله کالاهایی است که در شب‌های عید متقاضیان زیادی دارد و حجم این متقاضیان در عید نوروز به چندین برابر می‌رسد از کارگر گرفته تا کارمند و اقشار پر درآمد جامعه برای رنگین تر شدن سفره‌های عید خود آجیل و خشکبار تهیه می کنند.
اما شاید این محصول در کنار دیگر اقلام موجود برای عید مصرف کنندگان کمتری داشته باشد و آن هم به دلیل بالا بودن قیمت و کاهش قدرت خرید مردم در سال هاس اخیر است.
هر سال شب عید که فرا می‌رسد، تقاضا برای خرید برخی از کالاها از سوی مردم بالا می‌رود و همین امر سبب می‌شود که بازار خرید و فروش این کالاها رونق گیرد. این در شرایطی است که قیمت برخی اقلام آن به اندازه ای بالا است که قدرت خرید مردم کفاف نمی‌دهد و بازار این کالاها نیز کساد است.
این در حالی است که هم اکنون البته نسبت به سال‌های بحرانی پسته که قیمت آن تا هشتاد هزار تومان نیز بالا رفته بود، بازار اندکی متعادل شده است و قیمت با کاهش ۳۰ هزار تومانی به ۵۰ هزار تومان رسیده است، اما همین کاهش قیمت نیز سبب نمی‌شود که طیف گسترده تری از مردم بتوانند این کالا را بخرند و در سبد هزینه‌های خود قرار دهند.
خرید تنها یک کیلوگرم پسته، یک دهم عیدی ۶۷۰ هزار تومانی یک کارمند را تشکیل می‌دهد و اگر قرار باشد سایر اقلام خشکبار را نیز به این رقم اضافه کرد، بخش عمده ای از درآمد فوق‌العاده یک خانواده باید صرف خرید آجیل شود. البته قیمت هر کیلوگرم آجیل نیز بستگی به مرغوبیت، بین ۴۰ تا ۵۰ تومان باشد، باز هم یک دهم عیدی یک فرد صرف خرید آجیل می‌شود، در حالی که هزینه‌های دیگر نیز بر این خانواده مترتب است.
در این میان، برخی از فروشندگان نیز برای اینکه قدرت خرید مردم را در زمینه خرید آجیل شب عید بالا ببرند، تلاش کرده‌اند تا با مخلوط کردن آجیل مرغوب و با سطح کیفی پایین تر، قیمت را تنزل دهند تا تعداد بیشتری از مصرف کنندگان بتوانند خرید داشته باشند.
برخی فروشگاه‌های زنجیره ای و نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا، قیمت آجیل را تا حد قابل توجهی پایین آورده‌اند تا مردم بیشتری بتوانند خرید داشته باشند، اما سطح کیفی نیز در سطح آجیل مرغوب نیست و کیفیت برخی اقلام از جمله پسته، کاهش یافته است و پسته ریزتری در این آجیل مخلوط شده است.

هم اکنون قیمت هر بسته ۴۳۰ گرمی پست کله قوچی ۱۸۸۰۰ تومان، گردو ۲۳ هزار تومان، کشمش سبز ۷۰۰۰ تومان، مغز فندق ۱۵ هزار تومان، بادام شور با پوست ۲۲۱۰۰ تومان، مغز بادام ۳۳۸۰۰ تومان و پسته اکبری ۳۳۰۵۰ تومان است.

قیمت هر بسته ۴۳۰ گرمی آجیل شیرین ۲۷۶۰۰ تومان، آجیل شور ۲۷۳۰۰ تومان، تخمه هندوانه ۷۸۰۰ تومان، تخمه آفتابگردان ۴۳۰۰ تومان و تخمه کدهایو ۱۵۶۰۰ تومان است.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی