قوانینی که باید در پساتحریم تغییر کند

محمد لاهوتی

محمد لاهوتی معتقد است: قوانین تجاری ایران هم زمان‌بر است و هم مشکلاتی دارد که سرمایه‌گذار را برای ورود به بازار ایران ترغیب نمی‌کند.

محمد لاهوتی، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در پاسخ به این سؤال که با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی، برای تسهیل تجارت ایران چه تغییراتی در قوانین تجاری کشور لازم است، اظهار کرد: قبل از پسابرجام و اساسا حتی قبل از تحریم‌های مربوط به مسائل انرژی هسته‌ای، در برنامه چهارم و پنجم، تکلیف شده بود که در قانون صادرات و واردات بازنگری شود، اما متأسفانه دولت نهم و دهم این کار را انجام نداد. دولت یازدهم هم تاکنون اقدامی درباره این تکلیف نداشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، او در ادامه افزود: کشور ما در موضوع تجارت و قوانین تجاری با حجم بالای قوانین مواجه است. بعضا این قوانین در تضاد با هم یا حتی در راستای یکدیگر قرار دارند و عملا شفافیت اقتصادی را دشوار و شرایط اقتصادی ما را سخت و پیچیده کرده است. دلیلش هم این است که بخش عمده اقتصاد کشور در اختیار دولت بوده است. اما در حال حاضر، با توجه به اینکه در شرایط کنونی و در دوره پسابرجام یکی از الزامات کشور ما جلب سرمایه‌گذاری خارجی برای رسیدن به رشد اقتصادی مطلوب است، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه شود، تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی است. بنابراین ضروری است که با بازنگری در این قانون بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که قوانین تجاری ما به استانداردهای جهانی نزدیک باشد.

لاهوتی همچنین با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر ثبت یک شرکت تنها در یک روز کاری انجام می‌شود، گفت: ضروری است در این زمینه کشور ما نیز حداقل به شرایطی بهتر از شرایط کنونی برسد.

او سپس اظهار کرد: امروز تقاضا برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی زیاد است، ولی قوانینی که در این زمینه وجود دارد هم زمان‌بر است و هم مشکلاتی دارد که سرمایه‌گذار را برای ورود به بازار ایران ترغیب نمی‌کند. از سوی دیگر، قانون صادرات و واردات ما حتما باید مورد بازنگری قرار بگیرد و پایش شود، تعرفه‌های وارداتی ما باید کم شود، شرایط ورود و خروج کالا باید تسهیل شود و شفافیتی ایجاد شود که عملا بهبود فضای کسب و کار را به دنبال داشته باشد.

Digg twitter Facebook cloob Delicious Stumble Upon Google plus Facenama Linkedin Balatarin

مطالب پیشنهادی / مشابه :

درباره نویسنده

835 مطلب نوشته است .

حامد غفاری هستم 28 ساله عاشق آی تی و اینترنت لیسانس نرم افزار و یک سالی هست وارد صنایع غذایی شدم و وارد تولید مواد غذایی شدم. میخوام بیشتر تو این بازار باشم و اخبار این صنعت رو نشر بدم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مجله صنایع غذایی ایران. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی